Gündem

Dünya Sağlık örgütü Ukrayna’nın sağlık sistemini korumak için gece gündüz çalışmalar devam ediyor !

Paylaş

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya askeri saldırısı başladığından bu yana, DSÖ, komşu ülkelerin mültecilerin acele ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıya ve uzmanlığa haiz olması ve Ukrayna’nın esenlik sistemini desteklemek için sürekli bir esenlik deposu akışını sağlamak için 24 saat çalıştı. Ukrayna sınırları içindeki insanların acele sağlık ihtiyaçları.

İhtiyacı olan insanlar için insani sıhhat yardımını koordine etmek
Ukrayna’da etkilenen tahmini insan sayısı 18 milyon, bunun 6,7 milyonu ülke arasında yerinden edilmiş durumda. Yaklaşık 3 milyon kişi ülkeyi terk etti. Tedarik zincirleri ciddi halde kesintiye uğradı. Birçok dağıtıcı faaliyette değil, askeri operasyonlar sebebiyle birtakım stoklara ulaşılamıyor, deva stokları azalıyor ve hastaneler hasta ve yaralılara bakım sağlamakta zorlanıyor.

DSÖ, hem Ukrayna arasında bununla birlikte sınırlarında insani sağlık yardımının sağlanmasını ortaklarla koordine etmekte ve teknik destek ve acele personel sağlamaktadır. DSÖ, Ülke Ofisi, Kopenhag’daki Avrupa Bölge Ofisi ve Cenevre’deki genel merkezi vesilesiyle Ukrayna genelinde destek sağlamaktadır.

Hayat kurtaran tıbbi malzeme teslimi
Sağlık Grubu Lider Ajansı olarak DSÖ, kan toplamak, test etmek ve güvenilir bir halde transfüzyon yapmak için oksijen ve insülin, cerrahi malzemeler, anestezikler ve transfüzyon kitleri gibi yaşam kurtaran ekipman ve ilaç eksikliklerini gidermek için ortaklarla birlikte iş koşturmacasındadır. Oksijen jeneratörleri, etkilenen sıhhat tesislerinde elektrik beslemesini sağlamak için jeneratörler, defibrilatörler, monitörler, anestezi ilaçları, rehidrasyon tuzları, gazlı bez ve bandajlar, DSÖ ve ortakları hayat kurtarmak ve sağlık hizmetlerini sürdürmek için Ukrayna’ya sevk ettiği tıbbi malzemeler arasındadır.

5 Mart’ta yaklaşık 600 doz anti-tetanoz toksoid Kiev’e ulaştı ve 36 ton hayati tıbbi araç-gereç Lviv’e ulaştı ve buradan ülke genelindeki esenlik tesislerine dağıtıldı.
8 Mart’ta DSÖ, 7 bölgedeki depolara dağıtılmak üzere Kiev’e 10 ton travma ve acele ameliyat kiti teslim etti: Kiev, Poltava, Dnipropetrovsk, Odesa, Zaporizhia, Zhytomyr ve Cherkasy.
9-11 Mart tarihlerinde her biri 10 tonluk 9 sevkiyat Poltava üzerinden Kharkiv’e gönderildi; Poltava üzerinden Sumy’ye; Dnipro’ya; Dnipro üstünden Kherson’a; Dnipro üstünden Mariupol’a; Mykolaiv’e; Zhytomyr’e; Zaporizhia’ya; ve Çerkasya’ya. Her sevkiyat 3 ay boyunca 150 travma hastası ve 15.000 birinci basamak hastasına hizmet vermektedir.
12 Mart’ta Kiev’deki hastanelere 2 ventilatör teslim edildi ve 14 ton veya 52 metreküp travma kiti ve birinci basamak esenlik hizmetleri için gerekli ilaçlar Lviv’e ulaştı.
DSÖ, Ukrayna makamlarıyla sürekli diyalog halindedir. Tüm malzemeler, DSÖ tehlikeli sonuç gereksinim değerlendirmeleri, halk sağlığı riski, hizmet değerlendirmeleri ve lojistik kapasiteye dayalı olarak Sağlık Bakanlığı ile yakın koordinasyon arasında dağıtılmaktadır. Önümüzdeki günler ve haftalar, insanların temel ilaçlara ve tıbbi bakıma erişimini sağlama çabasının bir parçası olarak devamlı bir tıbbi araç-gereç akışı görecek.

Tehlikelerin ve hastalıkların sürveyansının büyütülmesi
Ukrayna içindeki ve içerisindeki operasyonları desteklemek için Polonya’da bir DSÖ destek merkezi kurulmaktadır. DSÖ ayrıca salgınları erken tespit etmek ve bunlara yanıt vermek ve ihtiyaçları, tehditleri ve esenlik hizmeti kullanılabilirliğini daha iyi algılamak için sürveyans ve sağlık bilgilerinin yayılmasını artırdı.

DSÖ ve ortakları, sağlık gereksinimlerini ve nüfusa yönelik tehditleri kapsayan Ukrayna için Halk Sağlığı Durum Analizini güncelledi. DSÖ ve Sağlık Kümesi, kimin neyi nerede yaptığını yayınlayan haritalama aracı 3W’yi de başlattı. Açık Kaynaklardan Salgın İstihbarat (EIOS) dahil olmak üzere çeşitli potansiyel tehlikeler için vaka tabanlı gözetim faaliyetleri de devam etmektedir.

Sağlık hizmetlerine yönelik saldırıları bildirme ve kınama
DSÖ’nün sağlık hizmetlerine yönelik saldırıların nezareti mevzusundaki yetkisi, 2012 senesinde kabul edilen ve DSÖ’nün esenlik hizmetlerine yönelik saldırılara ilişkin malumat toplama ve raporlamada küresel düzeyde liderlik etmesini istek eden 65.20 sayılı Dünya Sağlık Asamblesi Kararına dayanmaktadır. DSÖ, saldırılarla ilgili dizgesel olarak kanıt toplamak, bu tür saldırıların sona ermesini korumak için çaba sarfetmek ve esenlik hizmetlerini saldırılardan korumak için en iyi uygulamaları teşvik etmek için Sağlık Hizmetlerine Saldırı girişimini oluşturdu. Sağlık Hizmetlerine Yönelik Saldırıları Gözetim Sistemi vasıtasıyla rapor ederiz.

12 Mart itibariyle DSÖ, 24 Şubat ile 11 Mart 2022 tarihleri ​​içinde esenlik hizmetlerine yönelik toplam 31 saldırıyı doğruladı ve bunların 8’i yaralı ve 2’si sıhhat personeli olmak üzere 12 ölüm ve 34 yaralanmayla sonuçlandı. Daha fazla taarruz doğrulanıyor.

DSÖ, sağlık hizmetlerine yönelik sertlik eylemlerini şiddetle kınamaktadır. Her taarruz, insanları hayat kurtaran hizmetlerden mahrum bırakır. Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar, internasyonal insancıl hukuk ve insan haklarının ihlalidir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş