Gündem

Vatanından edilmiş insanlar için ruh sağlığı ve psikososyal destek; Bir annenin Ukrayna savaşıyla altüst olan bir hayat hikayesi !

Paylaş

Normal zamanlarda, Maria Bilovodska, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de başarılı bir moda markasını yönetiyor.

Bunlar normal zamanlar değil. Macaristan’ın Beregsurány sınır kapısındaki kayıt merkezinde, Maria uzun yolculuğundan sonra yorgun ve solgun görünüyor.

Alçak bir sandalyede, bitkin görünen öteki ailelerle çevrili, kendisini ve 2 evladı Miron (13) ve Maria’yı (8) Budapeşte’ye ve oradan Fransa’ya götürecek bir otobüsü bekliyor. Bir kızkardeş. Çocuklar sessizler, yeni gerçekliklerini benimsiyorlar.

Macaristan’da DSÖ ile konuşan Maria, şirketinin Instagram sayfasını paylaşıyor. Kanada’ya ve bütün Avrupa’ya ihraç etmek için kullandıkları göze çarpan giysileri giyen modellerin fotoğraflarını gösteriyor. Sadece birkaç gün içinde, şehrinin bombardımanı onu işini kapatmaya ve ülkesinden kaçmaya zorladı.

“Burada Macaristan’da bombalama yok, gürültü yok ve çocuklar için oldukca daha azca üzücü. Sakin ve güvende sezmek oldukça güzel” diyor.

Mültecilere varıştan sonra dinlenip yiyecek yedikten sonrasında tıbbi yardım, ruh sağlığı ve psikososyal desteğe (MHPSS) nereden ulaşabilecekleri ve COVID-19 testleri ve aşıları ile alakalı bilgi veriliyor. Kayıt merkezi, mültecileri, yetişkinlere ruhsal ilk yardım, insancıl, empatik ve pratik bir destek sağlayabilecek ve evlatların evlerini terk etme sıkıntısıyla başa çıkmalarına destek olabilecek kendini işine adamış uzmanlara yönlendirir. İsteyenler, devam edene kadar birkaç gece kalabilirler.

Maria, kendisine iyi bakıldığını ve yolculuklarının bir sonraki aşamasında ailesini desteklemek için gereksinim duyduğu bütün bilgilere haiz olduğunu söylüyor – ancak arkadaşları ve Ukrayna’da mahsur kalan ailesinin geri kalanı hakkındaki düşünmekten kendini alamıyor.

Yıkımın videolarını paylaşırken soğukkanlılığı kısa bir süreliğine kırılır ve ağlamaya adım atar. Arkadaşlarının bir çok şu anda Rus ordusu tarafınca kuşatılmış şehirlerde yaşıyor. “Onlara lütfen gidin diyorum ve ‘Yapamayız – emin geçiş sağlayamıyoruz’ diyorlar.”

Maria kendini toparlayarak sonraki adımlarından bahsediyor. Fransa’ya gidiyor olsa da, işini yeniden başlatmak için bir an ilkin Ukrayna’ya dönmek istiyor.

“Daha ilkin hiç ihtiyacımız olmadı. İyi bir yaşam standardımız vardı, para kazanıyorduk, başka türlü bir hayat planlamamıştık. Şimdi ayrılmak zorunda kaldık. Umarım geri dönebileceğimiz bir yerimiz olur, kendi şehrimize.”

DSÖ, mültecilerin ve insani yardım personellerinin ruh sağlığını ve psikososyal esenliğini korumak için yerel sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışan bir MHPSS uzmanını Macaristan’a görevlendirdi. DSÖ ek olarak MHPSS uluslararası kılavuzlarının eğitimi ve çevirisi için Macaristan Hükümeti ile el ele çalışmaktadır.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ