Son DAKİKA

Ukrayna’da Yeni Sağlık Krizleri Ortaya Çıkıyor

Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü, hipotermi, donma , teneffüs rahatsızlıkları, zihinsel sıhhat sorunları ve kalp hastalığı ve kanser tedavisinin eksikliğinin şu anda Ukrayna halkı için en büyük esenlik sorunları olduğunu söylüyor.

DSÖ ayrıca, insanların mecbur olarak metro istasyonlarında, bodrumlarda ve öteki barınaklarda toplandığı Ukrayna’da olması muhtemel bulaşıcı hastalık salgınlarını da izliyor.

WHO’nun Sağlık Acil Durumları Programı’nın yönetici direktörü Michael Ryan, Ukrayna’daki nüfusta COVID-19’da “şüphesiz” bir artış olacağını söylemiş oldu. Test ve aşılamanın aksaması, tedaviye erişimin olmaması ve çatışma öncesi aşılama oranlarının %35 civarında olması riski artırıyor.

Sadece COVID-19 değil. DSÖ ayrıca Ukrayna’yı kızamık , aşı kaynaklı çocuk felci ve koleradaki herhangi bir artış için elinden gelenin en iyisini yapıyor .

Ryan, Çarşamba günü Ukrayna, COVID-19 ve diğer küresel sıhhat sorunları hakkında düzenlediği basın toplantısında, “Gerçek şu ki, Ukrayna’da gördüğümüz koşullar bulaşıcı hastalıkların artması yada yayılması için olası en kötü bileşenlerdir.” Dedi.

Mülteciler Hastalık Değil Kişisel Eşya Taşırlar
Ryan, komşu ülkelerdeki insanlar mültecilerin bulaşıcı hastalık salgınlarını tetikleyeceğinden korkuyorsa yanılıyorlar, dedi.

Söylemimize fazlaca dikkat edelim” dedi. “Savaşın dehşetinden kaçan insanların bir biçimde yanlarında bir şeyler getireceği her vakit ortaya menfaat. Ama değiller.

Örneğin, mültecilerin Avrupa’da COVID-19 sayılarını çoğaltması beklenmiyor.

Ryan, “Avrupa’da mevcut haliyle fazlaca sayıda COVID-19 var. Ukraynalı sığınmacılar bu konudaki kadranı değiştirmeyecekler” dedi.

Önemli bir savunma hattı olarak komşu ülkeler giriş noktalarında esenlik taramaları, aşılar, ruh sağlığı desteği ve öteki sağlık hizmetlerini sunuyor. DSÖ liderleri, sağlık yetkililerinin şu ana kadar 2 milyon mültecinin çoğunu meydana getiren evlatların ve kadınların ihtiyaçlarına da odaklandığını söyledi.

Mültecilerden daha da savunmasız olanlar, geride kalmaya zorluk çeken insanoğlu olabilir. DSÖ, yaşlılar ve kronik hastalığı olan, ilaçlarına veya düzenli tedavilerine yetişemeyenler da dahil olmak suretiyle çatışma nedeniyle tahliye edemeyen kişilerin yüksek risk altında bulunduğunu belirtti.

Saldırı Altında Sağlık
DSÖ, hastaneler, klinikler ve ambulanslar dahil olmak üzere Ukrayna’daki sağlık ortamlarına yönelik 18 saldırıyı doğruladı. Bunlar, sıhhat personelleri içinde 10 ölüm ve 16 faydalanma ile sonuçlandı.

Perşembe gününe kadar bombalanan hastanelerin raporlarına Mariupol’daki bir çocuk ve doğum hastanesi de dahil.

Hastaneler, klinikler ve öteki sağlık tesisleri benzer biçimde değişik büyüklüklerde yaklaşık 1.000 sağlık tesisi, ön cephelerde veya cephe hatlarının 10 kilometre yakınında bulunuyor.

Ryan, hastanelerin ihtiyaç duyduğu malzemeleri almak esastır, sadece hastanelerin jeneratörler için güç, temiz su ve yakıta da ihtiyacı olduğunu söyledi.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş