Son DAKİKA

Kalp durmasından 10 dakika sonrasına kadar kalp kası canlılığının korunduğu bulundu ! Nakil Ekipleri..

Paylaş

İspanya’dan araştırmacılar, kalp ölümü (DCD) sonrası bağış esnasında organ temin edildiğinde, kalp durmasından 10 dakika sonrasına kadar kalp kası canlılığının korunduğunu buldu.

Bu eşiğin ötesinde, kalsiyum hemostazı, mitokondriyal fonksiyon ve hücresel canlılık giderek bozuluyor, American Journal of Transplantation’da bildiriyorlar.

Araştırmacılar, DCD donörlerinden greft temin eden kalp nakli ekipleri için prosedürü kalp durmasından sonraki 10 dakika arasında tamamlamanın bu nedenle greft disfonksiyonu riskini azaltmak için kritik olabileceğini söylüyor.

İspanya, Murcia’daki Virgen de la Arrixaca Hastanesi’nden Dr. Silvia Sánchez-Cámara ve meslektaşları, 16 DCD kalp dışı donör içeren prospektif bir çalışmada, desteğin kesilmesinden önce, kalp durması sırasında ve daha sonra her iki dakikada bir kalp kası biyopsileri aldılar. Ortalama donör yaşı 63 idi; desteğin geri çekilmesinin ana endikasyonu hemorajik inme idi. Kardiyak arreste kadar geçen medyan interval 9 dakika idi.

Araştırmacılar, yaşam desteğinin kesilmesi ile kardiyak arrest tarihi içinde herhangi bir kardiyak parametrede herhangi bir deforme bulamadılar.

Bununla beraber, tutuklamadan on dakika sonra, cAMP’ye bağlı protein kinaz-A’nın Thr197 ve SERCA2 üzerindeki fosforilasyonu – kasılma canlılığını gösterir – mitokondriyal fonksiyonun belirteçleri olan mitokondriyal karmaşık II ve IV aktivitelerinde olduğu benzer biçimde belirgin bir biçimde azaldı. Hücre ölümünün bir ölçüsü olan kaspaz 3/7 aktivitesi mühim ölçüde arttı.

Yaşam desteğinin kesilmesinden kardiyak arreste kadar daha kısa (4 ila 8 dakika) yada daha uzun (9 ila 19 dakika) aralıkları olan hastalarda kasılma, mitokondriyal fonksiyon veya apoptotik hücre ölümü açısından fark yoktu.

Bu çalışmadaki bağışçıların hiçbiri kalp bağışlamaya uygun değildi. Yazarlar, bu donörlerin standart DCD kalp donöründen mühim ölçüde daha yaşlı olması nedeniyle kalplerinin iskemiye karşı daha hassas olabileceğine dikkat çekiyor.

Kardiyak ölümden sonrasında bağış, nakil için organ havuzunu arttırmanın potansiyel bir yoludur. Yazarlar, kardiyak greft disfonksiyonunun meydana gelebileceği eleştiri vakit aralığının tanımlanmasının “nakil ekiplerine yardımcı olabilir ve DCD donörlerinden kardiyak transplantasyonun genişletilmesini kolaylaştırabilir” sonucuna varıyorlar.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş