Gündem

Trakya Üniversitesi’nde 100’den fazla hastanın kalp aort kapağı değişimi “TAVI” sistemiyle yapıldı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kapalı kalp aort kapağı değişim sistemi “TAVI” ile tedavi edilen hasta sayısı 100’ü geçti.

Türkiye‘de yaşlı nüfusta sıkça görülen kalp kapağı hastalığı, gelişen teknoloji ve uzman tabiplerin başarılı çalışmalarıyla açık ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebiliyor.

Kardiyoloji alanında son devirlerde öncü çalışmalar yapan TÜ Kardiyoloji Ana Bilim Kolu öğretim üyeleri, büyük kısmı son bir yılda olmak üzere 100’den fazla kapalı kalp kapağı değişimi operasyonu gerçekleştirdi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, AA muhabirine, “TAVI” tekniğiyle hastanın kasığından girilerek aort kapağının değiştirildiğini, bilhassa yaşlı hastalarda karşılaşılan açık kalp ameliyatlarındaki risklerin ortadan kalktığını söyledi.

Yaşlanma arttıkça kalp kapağındaki kireçlenmenin arttığını ve hastaların ameliyata muhtaçlık duyduğunu belirten Doç. Dr. Altay, şunları kaydetti:

“Bu hastalığın maalesef ilaçla tedavisi yok. Zira mekanik olarak kapak daralmış durumda. Klasik olarak göğüs kafesi açılarak kapağın metal bir kapakla değişimini sağlayıp tedavi ediyorduk. Lakin hastalar yaşlı olduğu için vefatlar yaşanabiliyor farklı komplikasyonlar olabiliyordu. Son devirde edindiğimiz deneyimle riskli hastalarda kapalı prosedürle operasyonu yapıyoruz. Hastayı büsbütün uyutmuyoruz. Kasıktan bir iğneyle girip oradan bir açıklıkla yararlanarak kapağı değiştiriyoruz. Son bir yılda 50 civarı olmak üzere 100’den fazla operasyonu gerçekleştirdik.”

Düzgünleşme müddetini kısaltıyor

Dr. Öğretim Üyesi Uğur Özkan ise kapalı yolla hastaların hem operasyonlarının hem de düzgünleşme ve taburcu olma müddetlerinin çok kısaldığını tabir etti.

Hastalara biyoprotez kapak takıldığını ve operasyon sonrası ağır kan sulandırıcılar kullanılmasının önüne geçildiğini vurgulayan Özkan, “O yüzden kanama riski olan hasta kümesi için de bir avantaj. Son bir yıl içinde kliniğimiz bünyesinde 50’den fazla hadiseyi devirdik. Bunlardan dört tanesi bilhassa genel durumu kötüleştiği için şok tablosuna gece saatlerinde aldık. Bunları da muvaffakiyetle tedavi ettik. Bu tarafıyla aslında acil kaidelerde planlı olmayan hadise olarak yapan ender merkezlerden biriyiz.” diye konuştu.

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş