Gündem

Uzmanlar, sigaranın ses tellerine ziyanı hakkında uyarıyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Uzmanlar, sigaranın ses tellerine ziyanı hakkında uyarıyor

Doç. Dr. Necati Enver:

“Sigara ses telinde yaptığı hasarlara bağlı olarak ses kısıklığı yapabilir”

“Bu rahatsızlığı geçiren bayanlarda ses kalınlaşması oluşabiliyor”

İSTANBUL – Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Enver, sigaranın ses tellerine verdiği ziyana değinerek, “Sigara ses telinde yaptığı hasarlara bağlı olarak ses kısıklığı yapabilir. Ses kısıklığı bilhassa bayanlarda ses telindeki sigara poliplerine, sigara ödemlerine bağlı olur. Ameliyattan sonra şayet hasta sigara içmeye devam ederse bu durum tekrarlayabilir” dedi.

Kullananlarda çeşitli hastalıkların meydana gelmesine sebep olan sigaranın insan sıhhatine olumsuz tesirlerinden biri de ses kısıklığı sorunu. Sigara kullanımına bağlı olarak ses tellerinde polipler ve ödemlerin oluşmasıyla sigara kullananlarda ileri devirlerde nefes darlığı ve konuşmakta önemli zahmetler meydana gelebiliyor. Bayanlarda ise ses kalınlığı oluşabiliyor. Bu sorun nedeniyle seste kalınlaşma, sesin cızırtılı gelmesi, sesin kolay yorulması, boğuk ve sıkıntı duyulur bir ses, üzere belirtiler görülebiliyor. Ziyan gören ses tellerinde poliplerin ve ödemlerin oluşmasıyla meydana gelen ses kısıklığı nedeniyle ileri safhalarda nefes darlığı ve konuşmakta önemli zahmetler de oluşabiliyor. Bu rahatsızlığı geçiren bayanlarda ise ses kalınlaşması oluşabiliyor. Hastalar, seslerinin erkek sesi üzere kalın olmasından ve telefonda konuştukları kişinin kendilerini erkek sanmaları üzere nedenlerden ötürü hastanelere başvurabiliyor. Oluşan bu rahatsızlık ise kısa süren bir ameliyat ile tedavi edilebiliyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Enver, tedavinin hastalar açısından kolay olduğunu ve sesin yaklaşık 1 hafta sonra kullanılabildiğini belirtiyor.

“Sigara ses telinde yaptığı hasarlara bağlı olarak ses kısıklığı yapabilir”

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Enver, “Sigaranın ses tellerine olumsuz tesirleri saymakla bitmez. Bunlar ortasında gırtlak kanseri ve nefes darlığı üzere pek çok şey var. Lakin bunların yanı sıra kansere neden olmadan da sigara ses telinde yaptığı hasarlara bağlı olarak ses kısıklığı yapabilir. Ses kısıklığı bilhassa bayanlarda ses telindeki sigara poliplerine, sigara ödemlerine bağlı olur. Bu erken devirde ses kısıklığı üzere sorunlara neden olurken vaktin geçmesiyle, bu poliplerin büyümesiyle, sigaranın tesiriyle, nefes darlığı ve konuşmakta önemli zahmetlere neden olabilir. Bu hastalar genelde seslerinin kalın olmasından ve telefonda kendilerine beyefendi diye hitap edilmesinden ötürü bize başvururlar. Yaptığımız muayenede ses telindeki sigara polibini gördüğümüz vakit genelde ameliyat kararını alırız. Ameliyat ağız içerisinden ses telindeki polibin çıkartılması sürecine dayanıyor ve boğazda, uzunluğunda rastgele bir kesiğe gerek kalmıyor. Süreç sırasında sesi kaybetmek üzere bir risk yok. Hastalarımız sıklıkla bize bunu sorarlar. Ses ameliyattan çabucak sonra güzelleşmeye başlıyor. Genelde hastalarımızın beş ile yedi gün kadar hiç konuşmamalarını isteriz. Sonrasında hastalarımız seslerini yine kullanmaya başlarlar. Sesin gerçek haline en güçlü haline ulaşmasıysa birkaç ay sürer. Zira ses telinin güzelleşmesi vakit alır” dedi.

“Ameliyattan sonra şayet hasta sigara içmeye devam ederse bu durum tekrarlayabilir”

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Enver, “Bu duruma sebep olan en temel şey sigara. Sigara tıpkı vakitte bu sorunlara de neden oluyor. Sigaranın dışında boğaz reflüsü, başka ismiyle gırtlak reflüsü de ses tellerinde bu üzere değişikliklere neden olabilir. Ameliyattan sonra şayet hasta sigara içmeye devam ederse bu durum tekrarlayabilir ve tekrarlayan ameliyatları yapmak hem bizim için hem de hastamız için daha şiddetli olacaktır. Hastalarımızın ameliyattan evvel sigarayı bırakmasını istiyoruz. Bu sayede ses tellerinin daha düzgün güzelleşmesi sağlanabilir. Standart ses teli polibi ameliyatlarına nazaran daha ayrıntılı ve hassas çalışmayı gerektiren bir ameliyat olması nedeniyle düzgünleşme biraz vakit alabiliyor. Ameliyattan bir hafta sonra hasta sesini kullanmaya başlasa da ameliyattan sonraki güzelleşme süreci iki ila dört ay sürmekte. ve bu müddetin sonunda ses büsbütün olağana dönebilmektedir. Hastalar ameliyat oldukları günün akşamında sıklıkla konutlarına gidebiliyorlar. Ameliyattan sonra rastgele bir ağrı kesici kullanmalarına çabucak hemen hiçbir vakit gerek kalmıyor. Ameliyat hasta açısından aslında çok kolay bir süreç. Lakin bizim açımızdan mikroskop altında çalışılan çok ince bir iş. Zira ses telleri bir parmak boğumu büyüklüğünde çok küçük bir doku. O gördüğümüz polipler de bir yahut iki mercimek tanesi büyüklüğünde. Aslında çok küçük bir hastalıktan bahsediyoruz. Lakin çok kritik bir yerde olduğu için mikroskop altında çok ince çalışmamız gerekiyor” dedi.

“Bazı hastalarımız ameliyat olmaktan, seslerini kaybetmekten korktukları için bize başvurmuyorlar”

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Necati Enver, “Bazı hastalarımız ameliyat olmaktan seslerini kaybetmekten korktukları için bize başvurmuyorlar fakat bunu ameliyat ile gidermek mümkün. Korkulacak temel şey sigaraya devam etmek. Hem bu sorunu olan, hem de sorunu olmayan tüm hastalarımıza teklifimiz sigarayı bırakmaları. Sesiniz sizsiniz, ona sahip çıkın” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Halit Arslan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş