Gündem

Dünya’da robotik usulle birinci sefer bir çocukta sol akciğer damar anormalliğinin düzeltilmesi ameliyatı Türkiye’de yapıldı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Dünya’da robotik sistemle birinci kez bir çocukta sol akciğer damar anormalliğinin düzeltilmesi ameliyatı Türkiye’de yapıldı

İSTANBUL Profesyonel futbol lisansı çıkarmak için girdiği sıhhat denetiminde ender bir kalp rahatsızlığı olduğunu öğrenen 14 yaşında ki Hasan Poyraz, Medicana Ataşehir Hastanesi’nde robotik kalp cerrahisi sistemiyle ameliyat edilerek sıhhatine kavuştu. Dünyada yalnızca bir merkezde daha evvel gerçekleştirilen, çocuk hastalarda ise dünyada birinci özelliğini taşıyan ve 3 cm’lik bir kesiyle yapılan bu ameliyat sonrasında süratli güzelleşme gösteren Hasan Poyraz kısa müddette yeşil alanlara dönebilecek.

7 yaşında profesyonel futbol lisansı çıkarmak için girdiği sıhhat denetiminde “Sol akciğerde parsiyel pulmoner venöz dönüş anomalisi” isimli az görülen bir kalp rahatsızlığı olduğu öğrenilen Hasan Poyraz Gürbüz, 7 yılın akabinde Medicana Ataşehir Hastanesi’nde yapılan robotik kalp cerrahisi ameliyatı ile sıhhatine kavuştu. Medicana Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal’in grubuyla gerçekleştirdiği robotik kalp ameliyatı sistemi Türkiye’de birinci defa, dünyada ise ikinci defa yapılmış oldu. Daha evvel Amerika’da bir merkezde erişkin hasta üzerinde gerçekleştirilen bu ameliyat, dünya’da çocuklar üzerinde yapılan birinci ameliyat olma özelliğini taşıyor. Ameliyat sonrası kısa müddette sıhhatine kavuşan Hasan Poyraz Gürbüz ise kısa müddette tekrardan yeşil alanlara dönebilecek olmanın sevincini yaşıyor.

Ameliyatı gerçekleştiren Medicana Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, “Poyraz 14 yaşında. 7 buçuk yıl evvel profesyonel futbol lisansı almak için yapılan sıhhat denetiminde kalbinde ki bu rahatsızlık tesbit edilmiş. Ama daha sonra ameliyat planlanmasına karşın büyük bir insizyonla göğüs kemiği açılarak bu ameliyat gerçekleştirileceği için aile bu ameliyattan son anda vazgeçmiş. Ortaya pandemi devri girdikten sonra karşımıza çıktı ve kendisine robotik usulle yalnızca 8 mm’lik 2 küçük delik ve 3 cm’lik bir kesi aracılığıyla bu ameliyatı gerçekleştirme imkanı bulduk.”

“Tedavi talihi vermek mecburilik hali almıştı”

Medicana Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, “Burada ki rahatsızlık şöyle, sol akciğerden kalbe pak kanı getiren damarlardan üstteki gitmesi gereken yere yani sol kulakçığa gitmiyor, onun yerine olağandışı bir damar aracılığıyla kalbin sağ tarafına giden yani kirli kanın olduğu bölgeye geçiyor ve bir kısa devre yapıyor. Bunun sonucunda, sağ kalp daha çok çalışmak zorunda kalıyor ve buna bağlı olarak da sağ kalp boşlukları, yani sağ kulakçık ve sağ karıncık giderek genişliyor ve hatta ileri basamakta akciğer atardamarındaki basıncın yükselmesine yol açıyor. Bunun oluşturduğu şikayetler en çok efor sırasında ortaya çıkar, nefes darlığı ve çabuk yorulma halinde. Bazen hastalar bu rahatsızlıkların üzerinde durmuyor ya da kendilerine yanlışsız teşhis konulamadığı için ileri yaşlara kadar tedavi olmadan gelebiliyorlar. İlerleyen yaşlarda, 50 yaşlara kadar da gelip o yaşta ameliyat olmuş hastalar var. Bazen geçen kanın ölçüsünün fazla olmasına bağlı olarak şikayetler daha erken yaşta ve daha şiddetli olarak ortaya çıkabiliyor. Poyraz profesyonel futbol ile uğraştığı için bu şikayetler onun performansını olumsuz istikamette etkiliyor ve önemli sorun yaratıyordu. O nedenle tedavi olması bir mecburilik halini almıştı. Tedavide yaptığımız şey ise, hastayı kasık bölgesindeki damarlar aracılığıyla açık kalp makinesine bağlayıp kalbi boşaltmak, olağandışı damarı robot kolları aracılığıyla mobilize etmek ve birleştiği toplardamardan keserek ayırmak ve sonra kalp çalışmaya devam ederken sol kulakçığa ince bir dikiş ile dikerek ağızlaştırmak formunda özetlenebilir.

“Bundan sonra ki hayatında fazla kısıtlama olmayacak”

Medicana Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, “Ameliyatı uyguladıktan sonra 1 gün içerisinde ağır bakımdan çıktı, 3 gün kadar da odasında izledik ve bugün taburcu edeceğiz. Bundan sonra ki hayatında fazla kısıtlama olmayacak göğüs kemiği açılmadığı için. Rutin denetimleri yapılacak ve kullanması gereken ilaç olarak yalnızca aspirin var o da aşikâr bir mühlet. İlaçsız olarakta hayatına devam edebilecek.” dedi.

“Çocuk hasta kümesinde dünyada birinci olarak yapılmış oldu”

Medicana Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, “Bu hastalık binde 0.5 sıklıkta görülen bir hastalık ve şimdiye kadar karşılaştığımız olaylarda daima açık formül yani göğüs kemiği kesilmek suretiyle ameliyat gerçekleştirilmişti. Bizim dışımızda bu rahatsızlığı robotik usulle sıhhatine kavuşturan bir öteki merkez var biz ikinci merkez olduk. Onların ameliyat ettiği hasta erişkin hasta, çocuk hastalarda dünyada birinci olarak tarafımızdan yapılmış oldu.” dedi.

“Ameliyata girmeden evvel kaygım yoktu zira hekimlerime güveniyordum”

Ameliyat olan Hasan Poyraz Gürbüz, “Belli olduğu vakit birinci başta çok korktum. Bir daha futbol oynayamayacağımı düşündüm. Fakat sonrasında Murat hoca bizi Mehmet Salih hocaya yönlendirdi ve o da futbol oynayabileceğimi söyledi çok memnun oldum. Yaramın olmayacağını söyledi, ufak yaralar olacağı onlarında çabucak geçeceğini dedi ve futbola çabuk döneceksin dedi. Ameliyata girmeden evvel kaygım yoktu zira hekimlerime güveniyordum. Öylede oldu, başarılıda geçti, memnunum.” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Ömer Karaoğlu – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ