Gündem

Temaslılar karantinaya giriyor mu? Karantina mühleti kaç gün, karantina müddeti kalktı mı? 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Koronavirüs karantina mühletleri değişmişti. Bilim Heyeti sonrası yapılan yazılı açıklamada ‘Pozitif olayların karantina mühleti 7 gün olarak belirlenmiştir.’ sözleri yer almıştı. Bunun akabinde aşı yaptıran bireyler izolasyon müddetlerini araştırıyor. Pekala, Temaslılar karantinaya giriyor mu? Karantina müddeti kaç gün, karantina müddeti kalktı mı? İşte ayrıntılar haberimizde…

TEMASLILAR KARANTİNAYA GİRİYOR MU?

Açıklanan en son datalara nazaran;

1. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde besbelli bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının öteki varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için kâfi bilgi olmamakla birlikte mevcut işaretler telaşa sebep olmamaktadır.

2. Karantina müddetlerinin mevcut şartlar dikkate alındığında tekrar düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Müspet hadiselerin karantina mühleti 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen şahıslar için karantina müddeti sona erer. Müspet olaylar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina müddeti sona erer. Temaslı şahıslar son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük hayatına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı bireyler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan bireyler karantinayı erken sona erdirebilirler.

3. Yeni durumda ferdî önlemlerin değeri artmıştır. Ferdî esirgeyici ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun müddet geçirilmemesi ve toplumsal araya dikkat edilmesi gerekmektedir.

4. Salgının idaresi açısından hatırlatma dozu aşılarının kıymeti artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece değerlidir. Aşı olmuş şahısların virüse karşı müdafaa altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

HADİSELERİN KOLAY BULAŞTIĞI KAPALI ORTAMLAR;

5. Hadiselerin kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;

A) Kalabalık toplantılar

B) Konut içi kalabalık ve uzun periyodik buluşmalar

C) Havalandırması hudutlu cümbüş yerleri

D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.

Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük toplumsal uzaklığa uyulmalıdır.

6. Eğitim kurumlarımızda alınması gereken önlemleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına ahenk ve ortam havalandırma kurallarına tam ahenk gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm kurumlar kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Önlemlere uyarak eğitime devam edilecektir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş