Gündem

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi

SAMSUN – Bacağını orak makinesine kaptırması sonucu sol ayağı bilek üst düzeyinden kopan 10 yaşındaki Ercan Coşkun‘un ayağı ameliyatla yerine dikildi.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Ercan Coşkun, 3 Temmuz tarihinde tarlada ailesinin yanındayken ayağını orak makinesi kaptırdı. Kaptırma sonucu ayağı bilekten koptu. Çabucak çocuğun yakınları 112 gruplarına haber verdi. Ercan Coşkun acil olarak Vezirköprü’den 112 hava ambulansı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne nakledildi. Burada plastik cerrahi ve ortopedi kısımlarının bir arada müdahalesi ile kopan ayak 8 saat süren başarılı bir ameliyatla yerine dikildi. Tabipler minik Ercan’ın eski haline 6 ay sonra gelebileceğini söz ettiler.

“Genel durumu iyi”

Hasta hakkında bilgi veren Ondokuz Mayıs ÜniversitesiTıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Şimşek, “Hastamız Ercan Coşkun orak makinesine sol ayağını kaptırması sonucu sol bacağı ayak bilek üst düzeyinden total kopmuş olarak 112 hava ambulansı ile fakültemiz acil servisimize getirilmiştir. Hastaya plastik cerrahi ve ortopedi kısımları ile bir arada müdahale edilerek kopan bacağı başarılı bir ameliyatla yerine dikilerek kurtarılmıştır. Ameliyat sonrası 3 gün çocuk ağır bakım ünitesinde takip ve tedavisi yürütüldükten sonra plastik cerrahi servisine alınmış ve hala tedavisi devam etmektedir. Genel durumu iyidir” dedi.

Hekim tarım araçları kullanım konusunda uyardı

Prof. Dr. Tekin Şimşek ihtarlarda bulunarak, “Hastamızın geçirmiş olduğu bu yaralanma vesilesiyle bu cinsten ziraî yaralanmalara bilhassa dikkat çekmek istiyorum. Karadeniz Bölgemiz çeşitli açık tarım faaliyetlerinin ağır yapıldığı bölgelerimizin başında gelmektedir. Mevsim gereği bu ayda buğday, yulaf üzere ekinlerin hasadı yüklü yapılmakta, ağustos ayından itibaren çeltik ve fındık hasadı sürat kazanacaktır. Tüm bu ziraî faaliyetlerde kullanılmakta olan tarım araçlarının mevzuatına uygun donanımlarının tamamlanıp bakımlarının yapılması ve kullanımlarında dikkatli olunması, mümkün yaralanma ve sakatlanmalarında önüne geçmek açısından büyük değer arz etmektedir. Hala daha köylerimizde rastgele bir kollayıcı koruma ve kaplaması olmayan, çalışır aksamı açıkta olan eski model traktör ve tarım araçlarının kullanıldığını, bunlara bağlı bilhassa parmak, el ve kol üzere uzuv yaralanmaları ile karşılaşmaktayız. Bu yaralanmalar önemli sosyoekonomik kayıplara yol açması yanında kimileri vefatla dahi sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle, ziraî faaliyet yürüten vatandaşlarımızı; kullandıkları tarım makinelerini kullanım talimatlarına uygun olarak, gereken tedbirleri aldıktan sonra azami dikkatle kullanmalarını, çocuklarımızı uzak tutmalarını hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

Baba Ramazan Coşkun ise tabiplerin çok yeterli iş başardıklarını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti. 10 yaşındaki Ercan Coşkun bir süre daha OMÜ Tıp Fakültesi’nde nezaret altında tutulduktan sonra taburcu olacak.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş