Gündem

Rüzgarlı ve serin havalar sonrası kalp hastalarına sıcaklık uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

AVRUPA’da kırmızı alarma neden olan sıcaklıklar, Türkiye’de de kendini hissettirmeye başladı. Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Sıcak havaların tesiriyle bozulan sıvı mineral istikrarı kalp şikayetlerini tetikliyor. Özlellikle kalp kapak hastalığı olanların dikkatli olması gerekiyor. Gerekirse ilaç dozlarının yine ayarlanması gerekebiliyor” dedi.

Son günlerde Avrupa’yı tesiri altına alan hava sıcaklıkları, kimi bölgelerde ulusal acil durum ilan edilmesine neden oldu. Uzmanlar yaz aylarının bugüne kadar rüzgarın tesiriyle serin geçtiğini ama önümüzdeki günlerde Avrupa’da görülen sıcaklıkların Türkiye’de de hissedileceğini belirtiyor. Bilhassa Marmara ve Ege bölgesinde kendini hissettirecek sıcak hava, nem ile birleşince kronik kalp hastaları için önemli tehlike oluşturabilecek. Kronik kalp hastaları için ikazda bulunan Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Yaz aylarında artan sıcaklık ve nem, kronik kalp rahatsızlığı olan hastaları maalesef olumsuz etkiliyor. Bilhassa kalp kapak hastalığı olan bireylerde, şikayetlerin artması ve mevcut durumun kötüleşmesinin yanında en sık görülen şikayetler;  nefes darlığı, çarpıntı ve göğüs ağrısı” dedi.

“İLAÇ DOZLARININ YİNE AYARLANMASI GEREKEBİLİR”

Sıcak havanın terleme ve sıvı kaybıyla birlikte şikayetlere neden olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Kalp kapak hastalığı olan hastaların nizamlı kullanması gereken ilaçlar vardır ve bu ilaçların idrar söktürücü ve tansiyon düşürücü tesirleri mevcut. Sıcaklıklar nedeniyle sıklıkla görülen terleme, sıvı kaybıyla birlikte bedenden kimi minerallerin uzaklaştırılmasına neden olduğundan kapak hastalarında, ilaçların tesirini arttırarak, bedende sıvı-mineral istikrarını de bozabiliyor. Bu nedenle kalp kapak hastalığı olan bireyler, yaz aylarında da ilaçlarını hekimlerinin önerdiği biçimde kullanmaya devam etmeli ve nizamlı tabip denetimlerini kesinlikle yaptırmalıdır. Çok yorgunluk ve halsizlik şikayetleri varsa doktora danışılarak idrar söktürücü ve tansiyon ilaçlarının dozunun azaltılması gerekebilir.” diye konuştu.

“AŞIRI EFORDAN UZAK DURULMALI”

Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Günde en az 1,5-2 litre su tüketilmeli, Akdeniz mutfağına uygun beslenilmeli, güneş ışınlarının en ağır olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, serin ve gölge ortamlar tercih edilmelidir. Dışarı çıkılması gereken durumlarda ise çok efordan uzak durularak, güneşten hami şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalı, dışarıda kalınan mühlet de mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Unutulmaması gereken değerli bir konu da, nefes darlığı, çarpıntı ve göğüs ağrısı üzere şikayetlerin artması durumunda çabucak bir sıhhat kuruluşuna başvurulması gerektiğidir.” tabirlerini kullandı.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş