Gündem

Son dakika haberleri… Savaş bebek 4 aylık güçlü hayat çabasını kazandı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Konya‘da 27 haftalıkken dünyaya gelen, ikizi ömrünü yitiren Savaş bebek, 72 gününü teneffüs aygıtına bağlı geçirdiği 4 aylık ağır bakım sürecini sıhhatine kavuşarak atlattı.

Elmas ile Kemal Acıbadem çiftinin ikiz bebeklerinden biri olarak dünyaya gözlerini açan Savaş bebek, kuvvetli sıhhat uğraşı verdi.

Daha sağlıklı dünyaya gelen ikizi Miraç Ege’nin 2 aylıkken hayatını kaybetmesine karşın Savaş bebek, 4 ayın sonunda tabiplerinin da ağır gayretiyle sağlıklı biçimde taburcu edildi.

Medova Hastanesi Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Rahmi Örs, AA muhabirine, erken doğan bebeklerin hayata tutunmasının her dakikasının toplu iğneyle toprağı kazar üzere ilerleyen bir süreç olduğunu söyledi.

Örs, bebeğin ağır bakım sürecinin, hem aile hem de kendileri için çok zahmetli ve gerilimli geçtiğini lisana getirdi.

Bebeğin, erken doğan bir bebeğin yaşayabileceği bütün sıkıntılarla uğraş ettiğine, sonrasında kazanmasını bildiğine dikkati çeken Örs, şöyle konuştu:

“Savaş bebeğimiz, 27 haftalık, 790 gram olarak dünyaya gelen ikiz eşi erkek bir bebek. İkizini ağır bakım sürecinde erken doğum meseleleri nedeniyle kaybettik. Aslında meseleleri en ağır yaşayan, taburcu ettiğimiz Savaş bebekti. Savaş bebek 72 gün teneffüs aygıtına bağlı kaldı. Kalp damar açılması dediğimiz duktus açıklığı için tedavi gördü. Bu ortada beyin kanaması oldu. Uzun müddet oksijen bağımlılığı devam etti. Göz sorunu vardı. Bunun için hem lazer tedavisi hem de enjeksiyon tedavisi dediğimiz iki tedaviyi de gördü. İşitmeyle ilgili rastgele bir sorun yok. Nörolojik olarak da pek yeterli.”

Örs, Savaş bebeği aralıklarla verilen bir ölçü oksijen dayanağıyla sağlıklı biçimde taburcu ettiklerini belirterek, “Gelişimi çok âlâ. Bebeğimizi 2 kilo 300 gram civarında bir yükle gönderdik. Anne sütüyle beslenip kilo alıyor.” dedi.

“Küçük vücuduyla çok savaştı, çok uğraştı”

Anne Elmas Acıbadem de 4 aylık güçlü ağır bakım sürecinde fizikî ve duygusal olarak çok yıprandıklarını kaydetti.

Başka bebeklerini kaybettiklerini lakin Savaş’ın hayata sıkı sıkıya sarılmasıyla teselli bulduklarını vurgulayan Acıbadem, şöyle devam etti:

“Anne karnında olması gereken bir devirdeyken burada tek başınaydı. Çok büyük zorluklar atlattık. Duygusal manada yıkıldığım, düştüğüm vakitler oldu. Sağ olsun yeni doğan grubu beni tekrar kaldırdı. Ailenin takviyesi, eşimin takviyesi tekrar dik durmamı sağladı. Savaş ile ikimiz birlikte çok savaştık. Çok badireler atlattı. Büyük zorluklardan çıktığı için de ismini Savaş koyalım dedik. Küçücük vücuduyla çok savaştı, çok uğraştı. İnşallah gördüğü en son savaş bu olur.”

AA / Serhat Çetinkaya – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ