Gündem

Rusya,Ukrayna Savaşın kanserli çocuklar üzerindeki etkileri !

Paylaş

Ukrayna’daki harp yoğunlaşırken, yüzlerce kanserli çocuk, ülkenin dört bir yanında evlerinden ve hastane yataklarından kaçmak zorunda kaldı ve hayatta kalmak için gereksinim duydukları tedavilere yeniden kavuşma umuduyla tehlikeli yolculuklara çıktı.

Mesane tümörü sebebiyle kemoterapi tedavisi gören 8 yaşındaki Leonid, bombardımanın artması üstüne Kiev’deki bir hastaneden ayrılmak zorunda kaldı. O ve anası Anna, emniyet ve tedavi arayışına girdiler.
Anna, “Yol uzun ve korkutucuydu ve Leonid bombardımandan ve bombalardan korktu” dedi.

Leonid, Polonya sınırına yakın Lviv’deki Batı Ukrayna Özel Çocuk Tıp Merkezine sağ salim ulaştı ve kanser tedavisine devam etti. Ne yazık ki Anna, oğlunun tümörünün büyüdüğünü öğrendi.
“Oğlumuzun düzenli tedavi görmesi için bir an ilkin Polonya’ya gitmek istiyoruz” dedi. “Beklemek istemiyoruz. Kimse ne olacağından güvenilir değil.”

DSÖ, hem Ukrayna içinde bununla birlikte sınırlarında insani sağlık yardımı mevzusunda ortaklarla koordinasyon içindedir ve araç-gereç, teknik destek ve acele personel temin etmektedir. Örgüt, Polonya’da bir Ukrayna destek merkezi kuruyor ve komşu ülkelerin büyük bir sığınmacı akınına hizmet edecek altyapıya ve uzmanlığa sahip olmasını sağlamak için çalışıyor. Birleşmiş Milletler tahminlerine nazaran 3 milyondan fazla insan ülkeyi terk etti.

Müdahaleyi finanse etmek için DSÖ, Ukrayna için bir esenlik acele durumu çağrısı başlattı. Yerel ve internasyonal kuruluşlar, pediatrik kanser hastalarını tedavileriyle tekrar ilişkilendirmek için zamana karşı çalışıyor.

Ukrayna’nın dört bir yanından gelen çocuklar, Batı Ukrayna Özel Çocuk Tıp Merkezinde stabilize ediliyor, ardından ambulansla triyaj için Polonya’daki Unicorn Marian Wilemski Kliniğine naklediliyor. Oradan, aile üyeleriyle beraber Polonya’daki, Avrupa’nın başka yerlerindeki ve daha uzaklardaki çocuk onkoloji merkezlerine gönderilirler.

Bir hayır vakfı için çalışan Yulia Nohovitsyna, şu ana kadar yaklaşık 170 çocuğun sevk sisteminden yararlandığını söyledi.

Bunlardan biri de Kievli bir çocuk olan Anastasia. Annesi Natalia ile beraber 7 Mart’ta Almanya’nın Hamburg kentine geldi ve akut lenfoblastik lösemi tedavisine devam etti. Beş gün ilkin anne ve kızı, topçu ateşine maruz kalan Okhmatdyt Ulusal Çocuk İhtisas Hastanesinden kaçmıştı.

Natalia, “Alarmlar, sirenler ve başkentin yıkılma olasılığı ile tedaviye geçinmek imkansızdı” dedi. “Çocukların tahliyesini ayarlayan herkese ve bizi Almanya’da tedavi altına alan doktorlara çok minnettarım.”

DSÖ Genel Direktörü Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus bu hafta, kanserin Ukrayna’daki sıhhat acele durumunun en büyük zorluklarından biri olduğunu söyledi. Dr Tedros ayrıca solunum ve kardiyovasküler hastalıklar ve diğer problemler için tedavi eksikliğine de dikkat çekti.

Hastaların su basması
Ukrayna’nın geçiş halindeki genç kanser hastaları için evreleme alanı olarak hizmet veren Batı Ukrayna İhtisas Çocuk Tıp Merkezi, azalan malzemeler ve hasta, çoğu zaman travmatize olmuş hastalardaki bir artışla başa çıkıyor – 1 haftada 6 aylık kabuller.

“En kötüsüne hazırlanıyoruz: pencereleri emniyete almak, bodrumda tahliye için alan hazırlamak. Ancak bu, hastalarımız için ehil değil” dedi. “Bu hastane işlevini yitirirse nasıl biteceğini düşünmek bile istemiyorum. Başka kimse yönetemezdi.”

Kemoterapi devam etmesine rağmen, hastalar hava saldırısı sirenleri çaldığında günde yaklaşık 4 defa bomba sığınaklarına götürülmek zorunda kalıyor. Çocukların çoğu, Kharkiv ve Kiev benzer biçimde şehirlerde bombardımana maruz kaldı ve sirenlerden korkuyor. Bir psikolog haftada iki kere çocuklarla çalışıyor, sadece hastane mensubu bu tür hizmetlere olan ihtiyacın fazlaca daha fazla olduğunu söylüyor.

Merkezin Başkanı Dr Roman Kizym, “Kanserin kendisi bir sorundur, sadece tedavi kesintileri, stres ve enfeksiyon riski, yüzlerce çocuğun erken ölebileceği demektir” dedi. Bunların bu savaşın endirekt kurbanları olduğuna inanıyoruz” dedi.

6 yaşındaki Arthur, Merkeze yeni gelenler arasındadır. Bir kan kanseri olan akut miyeloid lösemi hastası. Çocuğun annesi Alina Mykolaivna, “Hayatta kalma ve tedaviye devam etme şansı için minnettarız” dedi. “Tedaviyi yarıda kesseydik, Arthur’un daha ilkin yapmış olduğu bütün kemoterapi blokları anlam ifade etmeyen olurdu.”

Dr Kizym, birçok hastanın tahliyesine ve tedavisine yol açan internasyonal koordinasyona övgüde bulundu. “Yine de, bu zor bir an” dedi. “Ukrayna’da sağlamak için fazlaca çalıştığım kemik iliği nakli şeklinde birtakım tedaviler artık katiyen. Donör kemik iliği getirmek katiyen.”

Hastanenin nakil tesisi, savaşın patlak vermesinden ilkin kapıda asılı büyük bir açılış kurdelesiyle kullanılmamış halde duruyor.

Dr Kizym’in hastalarından biri, mesane tümörlü çocuk Leonid. Annesi, tedaviye iyi cevap verdiğini açıkladı, sadece kayıtsız görünüyor. Eve dönmek istiyor, dedi. “Evi özlüyor.”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş