Gündem

Sıcak havalar kan sulandırıcı kullanan hastalar için risk oluşturuyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, sıcak havalarda kan sulandırıcı kullanan kalp hastalarında kanama riskinin arttığını söyledi.

Doç. Dr. Altay, AA muhabirine sıcak havaların bedeni olumsuz etkilediğini tabir etti.

Sıcak havaların kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu ve koroner arter hastaları için risk oluşturduğunu anımsatan Altay, bu aylarda kalp krizi olaylarının arttığını lisana getirdi.

Altay, yaz aylarında süratli sıvı kaybı, güneşe fazla maruziyet ve yetersiz su tüketiminin kalp hastalarında ritim bozukluğu ve ataklara yol açtığını belirterek, “Risk kümesindeki hastaların güneşin dik geldiği bu saatlerde dışarıda bulunmamalarını öneriyoruz. Suyu çok uygun formda ortalama 2-2,5 litre tüketmelerini öneriyoruz. Beklenmedik bir çarpıntı ve atak durumunda doktora başvurmalarını istiyoruz.” dedi.

Doç. Dr. Altay, sıcak havalarda kan sulandırıcı kullanan kalp hastalarının güneşin tesirlerine karşı dikkatli olması gerektiğini söz etti.

Altay, sıcak havalarda kan basıncının arttığını ve damar yatağında genişlemeler olduğunu belirtti.

Risk kümesindeki hastaların yaza girmeden evvel hekim denetiminden geçmeleri ve ilaçlarını aksatmadan kullanmaları tavsiyesinde bulunan Altay, “Stent takılan, by-pass olan hastalarda kan sulandırıcılarda problem yaşayabiliyoruz. Bir gün bile almaması kalp krizine neden olabiliyor. Bu şahıslar kan sulandırıcı ilaçlar kullandığı için kanama riskleri de artmakta, çok güneşe maruz kalmamaları ve kanı sulandıracak çok fazla yeşillik tüketimi yapmamalılar. Birebir vakitte kanı sulandıracak ağrı kesicilerden de uzak durmaları gerekli.” diye kaydetti.

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş