Gündem

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: “Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: “Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık”

Hastanelerde “hatırlatma dozu” yoğunluğu

İSTANBUL – Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca olay sayılarının son günlerde 40 kat arttığını açıklarken hastanelerde de hatırlatma dozu yoğunluğu yaşanıyor. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Her iki hastanemizde de talep arttı. Aşılamada yoğunluk var, vatandaş ağır ilgi gösteriyor, poliklinik sayımızı arttırdık. Bu hastalığın öldürme riski, ağır geçirme riski var, kolay tedbirleri elden bırakmasınlar” dedi.

Covid-19 ile uğraşta son günlerde olay sayılarında yükseliş yaşanırken, Sıhhat Bakanlığı tarafından 50 yaş üstüyle risk grubundakiler ve son aşıları üzerinden 6 ay geçen şahıslar için hatırlatma dozu tanımlandığı duyurulmuştu. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da olay sayılarının son günlerde 40 kat arttığını açıklarken, ihtarların akabinde çok sayıda vatandaş hastanelerde aşı yoğunluk oluşturdu. Bu çerçevede Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız yahut Alo 182 üzerinden aşı randevusu alan vatandaşlar Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne geldi. Kimi tekerlekli sandalyede gelen vatandaşlar randevu saatlerinin gelmesiyle aşılarını oldu. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş da salgın ve aşılama süreçlerine ait bilgi verdi.

“Her iki hastanemizde de talep arttı”

Covid-19 hadiselerinde meydana gelen yükselişe ait değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Bayramdan 1-2 hafta evvel kıpırdanma ve yükselmeler başladı. Aslında bunu etrafımıza baktığımızda hepimiz fark ediyoruz. Bunların az bir kısmı hastaneye yatmak için geliyor, yeniden de çok az bir kısmı da ağır bakım için geliyor. 6’ncı dalga öncesi bilhassa birinci ikinci dalgalara bu benzemiyor. Benzememesinin birkaç nedeni var; birincisi virüsün mutasyon geçirmesi, ikinci sebebi de aşılamanın çok güzel bir formda yapılması. Toplumun büyük bir kısmı faal bağışıklık da geçirdi, pasif bağışıklık yapılarak aşılama da olunca toplumun yaklaşık yüzde 60-70 kısmı bağışık olarak gözüküyor. Hasebiyle bu da hastalığın daha hafif geçmesini sağlıyor. Her iki hastanemizde de talep arttı, esasen biz bunu daha evvel de gördük. Bakanlık aşılamayı açtığı vakit birinci etapta çok ağır bir talep oluyor. Aşı hatırlatma dozu olarak bu tehlikeyi sisteme hatırlatıyor. Aşının vaktini çok geçirenler bilhassa 1 yılı bulmuşsa bana nazaran aşı kesinlikle olması lazım. Ben her vakit şunu diyorum; aşı insanlık tarihinde en fazla hayat kurtaran bir buluştur. Aşıdan korkmamak lazım, nasıl influenza aşıları her sene ya da belli periyodlarla tekrarlanıyorsa bu aşı da bu şekilde” halinde konuştu.

“Tedbiri elden bırakmasınlar”

Vatandaşların Turkovac tercihine yönelik açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Adaş, “Yerli aşıyı çok rahat olabilirler. Zati yapılan araştırmalarda da yerli aşının koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde. Hatta son yapılan araştırmada yerli aşının misal formda üretilen Sinovac aşısından daha aktif olduğu bulunmuştur. Makul bir yaştan sonra bilhassa risk artıyor. Yaş ne kadar ilerlerse savunma hücrelerimizin aktifliği, savaşması da o kadar azalıyor. Bu şahısların birebir vakitte ek hastalıkları olma riski de artıyor, sayın Bakan o yüzden ısrarla 50 yaşın üzeri için bunu söylüyor. Kalabalık bir araca biniyorsunuz otobüs üzere mesela yani sizi çok çok rahatsız etmiyorsa maskenizi takın, ben hastanede maskesiz dolaşmıyorum. Aslında hastanede takılması lazım lakin bakıyorum bunu da gevşetenler var. Evvelce ben nezleyim yaklaşma derdik, en kolay formül; aman tokalaşmayalım, öpüşmeyelim, nezleyim, gribim derdik. Hasebiyle lütfen bunlara dikkat etsinler. Kapalı bir ortam varsa, havalandırması, sirkülasyonu tam kâfi değilse ki bireyler bunu anlar, bilir orada önlemi elden bırakmasınlar” dedi.

“Yoğunluk üzerine aşılama poliklinik sayımızı artırdık”

Omicron varyantında hastalığın hafif biçimde seyretmesinin önlemleri bırakmaya neden olmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Adaş kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bu hastalığın tekrar öldürme riski, ağır geçirme riski var yok değil, o nedenle kolay tedbirleri elden bırakmasınlar. Bilhassa kapalı, kalabalık ortamda buna çok dikkat etsinler. 6’ncı dalga gelmeden evvel biz iki basamaklı sayılara inmiştik. Yatan hasta sayımız 10-15 civarındaydı. Aşılama kıymetli, vatandaşlarımız gelsinler. Biz burada haftanın 7 günü hizmet veriyoruz. Çok rahat randevusunu alabilir, aşısını olabilirler. Sadi Konuk’ta o denli, öbür devlet hastanelerinde de o denli lütfen ihmal etmesinler. Aşılamada yoğunluk var, vatandaş ağır ilgi gösteriyor. Biz o nedenle gelen yoğunluk üzerine aşılama poliklinik sayımızı artırdık. Cumartesi, pazar da yapıyoruz vatandaş çok rahat gelebilir. Lütfen hatırlatma dozunu olsunlar, kolay bir şey 20-30 dakikalık bir vakit harcayacaklar ancak uzunca bir müddet rahat edecekler. Test sayımız da arttı, her iki hastanemizde de test yapılmaktadır”

“İnsanlar hadiseler çoğalınca aşıya koşuyorlar”

Aşı olmaya gelen vatandaşlardan 52 yaşındaki Hülya Koşar, “Aşı için geldim, beşinci aşım daha evvelce dört tane daha yaptırmıştım. Mutlaka aşı kural zira yeniden covid patladı. Aşı çok büyük gözetici bizim için, çok büyük bir nimet, aşı olmazsa bu hastalıktan kurtulma bahtınız çok zayıf ve daha ağır atlatıyorsunuz. O ağrılı süreci çekmemek için bence mutlaka aşı olmaları gerekiyor. Beşerler aşıdan sonra covid de azaldığı için çok gevşedi, maskeler kalktı, hiç dikkat edilmiyor. Aslında bu dikkatsizlikten ötürü hadiseler çoğaldı. Biraz daha dikkatli olursak steril bir ortamda değilsek kesinlikle maske kullanılması gerekiyor. Beşerler aşı olmuyorlar, olaylar çoğalınca koşuyorlar, aslında bunu daha evvel yapmak gerekiyor” sözlerini kullandı.

“Tekerlekli sandalyeyle gelip aşımı oldum, herkese tavsiye ediyorum”

Aşı olmaya tekerlekli sandalye ile gelen 87 yaşındaki Beyhan Sabahat Tomakan, “87’ye girdim aşı oluyoruz zira bu bizim için çok değerli sıhhat, sıhhat için herkesin de olmasını istek ediyorum. Ben bugün beşinci aşımı oldum, bunlar bizim için çok yararlı şeyler. Aşıdan sonra hastalık gelse bile hafif atlatıyorsunuz. Aşıları olduktan sonra ailecek geçirdik, pek rahat geçirdik. Ben tekerlekli sandalyeyle hastaneye gelip aşımı oldum, herkese de bunu tavsiye ediyorum” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Şimdiki

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ