Gündem

Bilim Şurası Üyesi Turan: Kurban Bayramı hadiselere yansımadı şimdi 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bilim Konseyi Üyesi Turan: Bayram tatilinin hadise artışına yansıması 10 gün içinde görülür

SIHHAT Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 tablosuna nazaran hadise sayısı 226 bin 532’ye yükselirken, Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı tatilinin olay artışlarına yansımasının 1 hafta 10 gün içinde görüleceğini söyledi. Turan, “Önümüzde vakit dilimi, özellikle 2 haftalık süreç bizim için önemli” dedi.

Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Covid-19 tablosuna nazaran, 4- 10 Temmuz’da 117 bin 95 olan haftalık olay sayısı, 11- 17 Temmuz tarihlerinde 226 bin 532’ye yükseldi. Günlük ortalama hadise sayısı ise 32 bin 362 oldu. Tabloda yer alan bilgilere nazaran, pandeminin başından bu yana Türkiye’de toplam 15 milyon 524 bin 71 hadise saptandı. Toplam vefat sayısı ise 99 bin 184 oldu.

‘KURBAN BAYRAMI ŞİMDİ YANSIMADI’Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı tatilinin tesirinin şimdi olay artışına yansımadığını söyledi. Prof. Dr. Turan, “Henüz bayram dönüşü için etkiyi söylemek erken. Lakin 1 hafta 10 gün içerisinde biz tesirlerini görmeye başlarız bunun. Tatil dönüşlerinin tesirleri de buna eklenecek. Hepsini bir ortada düşündüğümüzde önümüzde vakit dilimi bilhassa 2 haftalık süreç bizim için değerli. Bilhassa dolaşan kişi sayısının artması, maskesiz ve arasız biçimde kişisel tedbirlerin alınmamış olması olayları artırdığını görüyoruz. Tekrar bayram sürecinin ferdî olarak bunda kıymetli bir tesirinin olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki 2 hafta içerisinde bunu daha net göreceğiz. Zira bayram kalabalıklarla geçti. Şahıslar uzaklığa ve şahsî korunmaya riayet etmediklerinde bunlar bize olay olarak dönüyor” dedi.’HATIRLATMA DOZLARI ÇOK ÖNEMLİ’

Prof. Dr. Turan, bu süreçte hatırlatma dozlarının ehemmiyetine işaret ederek, “Aslında şu anda bakarsanız bilhassa Avrupa’yı etkileyen varyant BA.4 ve BA.5, ayrıyeten Omicron da işin içerisinde. Türkiye’de de bu varyantlarla etkilenme önümüzdeki günlerde daha net olacak tahminen. O yüzden biz aşılama sürecini çok önemsiyoruz. Bu varyantlara tesirli aşıların da üretilmesi çok değerli. Önümüzdeki ağustos ayı itibarıyla benim ferdî teklifim hatırlatma dozlarının yapılması. Zira ağustos sonu eylül başında tahminen süreç değişebilir. Daha fazla hasta görebiliriz. O nedenle hatırlatma dozları çok kıymet arz ediyor. Çünkü mRNA aşılarının da dahil olmak üzere koruyuculuk müddetleri 6 aydan daha uzun müddet değil. O nedenle biz hatırlatma dozunu herkese öneriyoruz. Bilhassa de bir parantez açacak olursak ileri yaş kümeleri daha da kıymetli ve ek hastalığı olanlar” ifadelerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı / Kaan Ulu – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş