Gündem

Prof. Dr. Özgür Günal’dan “eksik aşılarınızı yaptırın” uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Günal, Kovid-19 olay artışlarına karşı vatandaşları eksik aşılarını yaptırmaları konusunda uyardı.

Günal, yaptığı yazılı açıklamada, iki yıldır dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgınının devam ettiğine işaret etti.

Salgına karşı, maske, ara, hijyen ve aşı ile tedbir alınabileceğini vurgulayan Günal, “Haziran ayının ortalarından itibaren ülkemizde de yeni bir dalganın başladığı ve şu anda bu dalganın hızlanarak hadise sayılarının çok önemli artış gösterdiği gözlenmektedir. Kovid-19 polikliniklerine başvuran kişi sayısı ve olumluluk oranları bariz olarak artmış ve bu da hastaneye yatış oralarının artmasına neden olmuştur.” tabirlerini kullandı.

Yeni koronavirüs varyantın bulaşıcılığına işaret eden Prof. Dr. Günal, şöyle devam etti:

“Bu yeni varyant nedeniyle gelişen Kovid-19 enfeksiyonunda görülen bulgularda da farklılıklar olduğu bildirilmiştir. Bilhassa İngiltere’de yapılan çalışmalarda artık hastalarda en sık gözlenen semptomların boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, ses kısıklığı, hapşırma, yorgunluk, kas ağrısı ve halsizlik biçiminde olduğu bildirilmektedir. Biz de hastalarımızda en sık ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk şikayetleri olduğunu gözlemliyoruz. Bu bulgular soğuk algınlığına bağlı hastalıklarda da görülebildiği için hastaların birçok şikayetlerini başlangıçta çok ciddiye almamaktadırlar. Bu nedenlerde hastanede test yaptırma ve gerekli durumlarda erken tedaviye başlama oranları düşük seyretmektedir.”

Ağır hastalık tablosunun hala 65 yaş üzeri ileri evre kalp ve akciğer hastaları, diyabet hastaları ve kanser hastaları, yüksek doz steroid kullananlarda daha fazla gözlendiğini belirten Günal, şunları kaydetti:

“Maske kullanımına devam edilmeli, ek aşılar ihmal edilmemeli. Mevsimsel özelliklerden ötürü olayların yaz boyunca yüksek bir plato yaparak devam edebileceği ve asıl hadise artışlarının, sonbahar ve kış aylarında yaşanabileceği de öngörülmektedir. Bu nedenle toplumda, bilhassa kapalı alanlar ve kalabalık ortamlarda olmak üzere maske kullanımına kesinlikle devam edilmelidir. Bilhassa Dünya Sıhhat Örgütü tarafından salgının sona erdiği bilgisi verilmediği sürece şahsî esirgeyici tedbirlere dikkat etmek gerekliliği unutulmamalıdır. Ayrıyeten hem birinci hem de ek aşı dozlarının yapılması ihmal edilmemelidir. Sıhhat Bakanlığı da aşılama programlarını yaş kümesi ve risk kümelerine nazaran tekrar genişletmiştir.”

AA / Fatih Mehmet Kürkçü – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş