Gündem

Trabzon haberleri: Trabzon’da, ağzındaki tümör nedeniyle su bile yutamayan hasta sıhhatine kavuşturuldu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Trabzon‘da, ağzındaki tümör nedeniyle su bile yutamayan 65 yaşındaki Mahmut Burhan, geçirdiği başarılı ameliyatla sıhhatine kavuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinden yapılan açıklamaya nazaran, altı ay evvel başlayıp güzelleşmeyen ağız içi yarası bulunan Mahmut Burhan, yara dudaklarına hakikat yayılıp yemek yiyip yutmasına pürüz olunca hastanenin Kulak Burun Boğaz (KKB) Kliniği’ne başvurdu.

Doç. Dr. Bengü Çobanoğlu tarafından yapılan tetkiklerde, ağzında berbat huylu kitle olduğu ve boynundaki lenf bezlerine de sıçradığı tespit edilen hastanın ameliyatına karar verildi.

Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Bahanur Çekiç tarafından bedellendirilen ve ameliyathaneye alınan hastaya, Doç. Dr. Çobanoğlu ve takımı tarafından tüm hastalıklı dokuların çıkarılması ve uzunluğundaki lenf bezlerinin temizlenmesi emeliyle operasyon yapıldı.

Birebir ameliyat seansı içinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Uraloğlu tarafından ağız ve dudak görünümü düzeltilen hasta, taburcu edilmeye hazır hale geldi.

“En değerli nokta, hasta için en uygun yaklaşımı bulmaktır”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Doç. Dr. Çobanoğlu, baş-boyun kanserlerinin, tüm beden kanserlerinin yüzde 9’unu oluşturduğunu belirtti.

Dudak, lisan, ağız tabanı, damak, yanak iç kısmı, geniz bölgesi ve gırtlak kanserlerinin bu kümeye girdiğini aktaran Çobanoğlu, şöyle devam etti:

“Ağız boşluğu kanserleri, baş boyun kanserleri ortasında ikinci sıklıkta görülür. Dudak, lisan, ağız tabanı, sert damak, yanak mukozası üzere bölgeleri kapsayan ağız boşluğu, kanser seyri nedeniyle başka baş-boyun kanserlerine nazaran daha riskli bir bölgedir. Bu hastaların tedavilerindeki en değerli nokta, tedavi planlanırken dikkatli bir takım çalışması ile hastalığın evresine uygun tedaviyi belirlemek ve hasta için en uygun yaklaşımı bulmaktır.”

“Ağız içinde güzelleşmeyen yaralarda kesinlikle KBB doktoruna danışılmalı”

Çobanoğlu, tedavi planlarına kurulların karar verdiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Farabi Hastanemiz, bir üniversite hastanesinin gerekliliklerinden olan kurullar vasıtası ile hastalara yapılacak tedavi hakkında son kararı vermektedir. Her hasta, alanında uzman hocalarımızla bedellendirilmektedir. Bu hasta hakkında yapılacak tedavi sistemi kararını ise medikal onkoloji, patoloji, radyoloji, radyasyon onkolojisi hocalarının iştiraki ile toplanan onkoloji kurulu verdi.”

Ağız içinde güzelleşmeyen yaralarda kesinlikle KBB doktoruna danışılması gerektiğini vurgulayan Çobanoğlu, “Eğer erken evrede yakalanırsa bu kanserlerde uygun tedaviler gerçekleştirildiğinde, hastalıksız sağ kalım yüzde 80’lere ulaşmaktadır.” sözünü kullandı.

Çobanoğlu, kelam konusu hastanın da cerrahi tedavisinin en uygun halde yapılarak tamamlandığına dikkati çekerek, bundan sonraki tedavi basamakları için hastayla ayrıntılıca görüşüldüğünü, yüksek moral ve motivasyon ile tedavinin geri kalan kısmına devam edileceğini aktardı.

Mahmut Burhan da rahatsızlığını evvelce çok önemsemediğini belirterek, “Yara dudaklarıma geldikten sonra bilhassa mayıs ayından sonra önemli formda kilo vermeye başladım. Hastaneye müracaat yaptığım günden şu ana kadar benimle ilgilenen tüm çalışana teşekkür ederim. Şu an çok düzgünüm. Çok şükür yemek yemeye de başladım.” sözlerini kullandı.

AA / Meltem Yılmaz Karakurum – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş