Gündem

Prof. Dr. Arıca uyardı: “Araç içinde sıcakta 2,3 saatten fazla bulunmuş sıvıyı tüketmemeliyiz” 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Prof. Dr. Arıca uyardı: “Araç içinde sıcakta 2,3 saatten fazla bulunmuş sıvıyı tüketmemeliyiz”

YALOVA – Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Araç içinde sıcakta 2,3 saatten fazla bulunmuş sıvıyı tüketmemeliyiz” dedi.

Arıca, sıcak havada araç içinde bekleyen pet şişedeki suyun içilmemesi konusunda vatandaşları uyardı. Bekleyen suyun insan sıhhati açısından riskler taşıdığına dikkati çeken Arıca, vatandaşların sıklıkla bu yanlışı yaptığını anlattı. Sıcaktan plastiğin etkilendiğini söz eden Arıca, “Bir pet şişe su alıyoruz yarısını içiyoruz, 3 saat sonra, 2 gün sonra hatta bir hafta sonra o sıvıyı tüketebiliyoruz. Nasıl olsa su, suyun tesiri olmaz diye fakat biz biliyoruz ki pet şişe plastikten yapılıyor. Plastiğin ana unsuru de bisfenol a. Bu husus pet olan plastik şişeden suya geçmez lakin sıcak ortamda bisfenol a dediğimiz zehirli, kanserojen unsur suya çok rahatlıkla geçer. Bu nedenle pet şişedeki su bilhassa 2-3 saat otomobilde vakit geçiyorsa ve sıcak bir ortamda bulunuyorsak o sıvıyı kullanmamamız gerekiyor” diye konuştu.

Araç içinde beklemiş suyun sıhhate olumsuz tesirleri hakkında da bilgiler veren Arıca, şöyle konuştu:

“Kullandığımıza bisfenol a dediğimiz unsur çocuklarda çok sık görüyoruz erken ergenlik. 7-8 yaşında ergenlik olabilir. İkincisi obezite riski olabiliyor. Üçüncüsü aslında bisfenol a’nın kendisi kanserojen husus. Akciğer kanserinde, karaciğer kanserine, göğüs kanserine, prostat kanserine yol açabiliyor. İlerleyen yaşlarda bilhassa alzheimer, parkinson hastalığıyla ilgili, unutkanlıkla ilgili hastalıklarda tesirli olabiliyor. Erkeklerde göğüs büyümesi dediğimiz jinekomastiye neden olabiliyor. Bu nedenlerle bilhassa araç içinde sıcakta, 2,3 saatten fazla bulunmuş sıvıyı tüketmemeliyiz lakin bol sıvı tüketmeliyiz.”

İhlas Haber Ajansı / Erhan Erdoğan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş