Sıcak havalarda su tüketimine dikkat 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Sıcak havalarda su tüketimine dikkat

Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Demirtaş :

KAYSERİ – Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Demirtaş, böbreklerin suyla çalışan bir fabrika olduğunu söyleyerek, “Günlük su tüketiminin olağan insanlarda 2-3 litre ortasında olması gerektiğini söylüyoruz. Fakat içerisinde bulunduğumuz sıcaklarda bu oran 4 litreye kadar çıkabilir” dedi.

Prof. Dr. Abdullah Demirtaş, bilhassa sıcak havalardaki su tüketimi ile ilgili bilgiler vererek, “Biz üroloji olarak böbreklerin suyla çalışan bir fabrika olduğunu söylüyoruz. Günlük su tüketiminin olağan insanlarda 2-3 litre ortasında olması gerektiğini söylüyoruz. Lakin içerisinde bulunduğumuz sıcaklarda bu oran 4 litreye kadar çıkabilir. Bilhassa taş hastalığı olan bireylerin bu suya çok dikkat etmesi gerekiyor. Yapılan çalışmada bir bardak suyun böbrek taşı oluşum riskini yüzde 13 oranında azalttığını gösterdiğini ortaya koydu. Münasebetiyle böbrek sıhhati ve genel beden sıhhati için olağan vakitte ve bilhassa sıcak havalarda sıvı alımına dikkat etmek lazım. Lakin şu manaya gelmiyor. Bizim bahsettiğimiz olağan su. Su alımı olarak kahve, çay ve gazlı içecekler hiçbir vakit bu bahsettiğimiz ölçü içerisine girmez. Bilhassa gazlı içecekler ziyanlı bile olabilir” tabirlerini kullandı.

“Eğer su içilmezse beden için ziyanlı olan taş hastalığına neden olabilir”

Demirtaş, “Sıcak havalarda dışarı çıkmamak genel bir sıhhat teklifidir. Makul bir sıcaklığı geçtiği vakit bilhassa yaşlı ve küçük çocukların dışarı çıkmamasını istiyoruz. Bilhassa ağustosun 1’i ile 10’u ortasındaki çok yüksek sıcaklık periyodunda böbrek sıhhati açısından insanların gölgede kalmaları daha sağlıklı olabilir. Böbrek suyla çalışıyor ve hedefi da bedende üretilen toksitlerin atılmasıdır. Bu toksitleri atarken su kullanıyor. Şayet su içilmezse böbrekle atılan kristaller ve kalsiyum üzere bir ekip elementlerle birlikte bu toksitler beden için ziyanlı olan taş hastalığına neden olabilir. ya da idrarın PH’sını değiştirdiği için idrarda yanma üzere şikayetlere de neden olabilir. Açık sarı olması gereken idrar rengidir. Hasebiyle daha koyu hayli bir sebepten sıvı kaybı vardır ve idrar yoğunlaşıyor demektir. Buna dikkat ederek idrarı açık sarı tutacak halde bireyler su içerse aslında gerçek ölçü budur diyebiliriz. Muhakkak bir litre cinsinden değil lakin kendi idrarını rengini denetim ederek su alımı dengelenebilir” formunda konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Ali Göç – Şimdiki

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ