Gündem

Uçurumun kenarındaki bu göl uyuzlara çare oluyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Sivas‘ın Yıldızeli İlçesine bağlı Bakırcıoğlu köyünde bulunan ve köylüler tarafından “Uyuz çermik” ismi verilen uçurumun kenarındaki göl şifa dağıtıyor.

Sivas merkeze 30 kilometre Bakırcıoğlu köyüne 2 kilometre uzaklıkta bulunan romatizmal ve cilt hastalıklarına yeterli geldiği düşünülen kaynak suyu cilt hastaları tarafından ilgi görüyor. Kaynak suyunun derideki döküntülere, sivilcelere ve bilhassa uyuza uygun geldiği tez ediliyor. Şifalı suyun yararlı olduğunu duyan birçok vatandaş ise hastalığına deva aramak için yurt içi ve yurt dışından binlerce kilometrece yol kat ederek göle geliyor. Öte yandan müdafaa altına alınan “Uyuz çermiği” oluşturduğu, dünyada ender görülen sırt tipi travertenlerle de dikkat çekiyor.

“BİDONLARA DOLDURUP GÖTÜRÜYORLAR”

Uyuz çermiğine giren Ebubekir Çamcı, suyun şifasına inanların suları bidonlara doldurup konutlarına götürdüklerini belirterek, “Burada şifalı bir suyumuz var. Suyumuz yer altından kaynadığı ve sıcak bir su olduğu için kışın donmuyor. Soğuk havayla temas ettiği için üzerinde buharlar oluşuyor. Bu su kaşıntıya, uyuza ve deri hastalıklarına âlâ gelmesiyle biliniyor. Vatandaşlar suya girip banyo yapıyorlar ya da suları doldurup meskenlerine götürüyorlar. Bu suyun şifasını bilenler kent dışından ve yurt dışından geliyor. Halk ortasında uyuz çermiği olarak isimlendiriliyor. Bazen çok kalabalık olabiliyor. O yüzden banyolar kurulup hizmete geçirilebilir. Gelen bir daha geliyor ama yolların berbat olması sebebiyle yollarının düzeltilmesini istiyoruz. İlkbahar ve son bahar aylarında vatandaşlar daha sık geliyor” tabirlerini kullandı.

(Volkan Kaplan – Mustafa Kurtulan – Muhammed Caner Atalay /İHA)

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş