Gündem

Kurban Bayramı’nda ‘acemi’ kasaplara ikaz: Organ kopmalarında birinci 1 saat çok kıymetli 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Uzman hemşire Filiz Aslan, Kurban Bayramı’nda el yaralanmalarının ve organ kopmalarının sık yaşandığını söyleyerek ihtarlarda bulundu. Aslan, “Bu çeşit yaralanmalarda kesiğin boyutuna nazaran müdahale yapılmalıdır. Birinci ve en kolay prosedür yaralı bölgeye bası uygulanmasıdır. Organ kopmalarında ise çabucak en yakın sıhhat kuruluşuna gitmek lazım. Kopmuş olan organın 1 saat içerisinde soğuk bir formda sıhhat kuruluşuna ulaştırılması organ kaybını önlemek açısından hayli önemlidir” dedi.

Beykent Üniversitesi‘nden Birinci ve Acil Yardım Programı Lideri Filiz Aslan, genelde acemi kasaplar, gözden kaçan ihmaller, bıçağın sertliği, o anki panik hali ya da hayvanın ani bir hareket yapması üzere nedenlerin Kurban Bayramı’nda önemli yaralanmalara yol açtığını lisana getirdi.

KESİĞİN BOYUTUNA NAZARAN MÜDAHALE EDİLMELİ

Yaralanma halinde yapılması gereken birinci müdahaleyi anlatan Aslan, “Kurban Bayramı’nı yaklaşmasıyla yaralanmalar sıkça karşımıza çıkacaktır. Bu çeşit yaralanmalarda kesiğin boyutuna nazaran müdahale yapılması çok değerli, kesikler küçük olduğu vakit kanamalar pıhtılaşma halinde durabiliyor fakat büyük kesiklerde kan akışını durdurmak daha da güç hale geliyor. Birinci ve en kolay usul olarak bası uygulama yapılabilir. Bası tekniklerini elle bası, parmakla bası ve gazlı bezle bası olarak sınıflandırabiliriz. Şayet kanama fazlaysa ve uzun müddet devam ediyorsa basınçlı bandaj dediğimiz yolu uygulayarak kan akışı yavaşlatılabilir. Basınçlı bandaj ise gazlı bezle yaranın üzerine bası uygulanması ve etrafının bir bandajla sarılmasıdır” diye konuştu.

YARALI BÖLGEYİ KALP HİZASINDA TUTUN

Aslan, “Kan akışını azaltmak için yaralanan yeri kalp hizasından üstte tutabiliriz ya da yaralanan yere en yakın atar damara bası uygulayabiliriz. Yaralanmanın gerçekleştiği yerde steril biz bez yoksa şal, eşarp ya da kravat üzere bez kesimleriyle müdahaleyi gerçekleştirebiliriz. Yaralanmanın boyutu büyükse yapılan birinci müdahalenin akabinde çabucak en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat etmek gerekir” tabirlerini kullandı.

ORGAN KAYBINDA TURNİKE METODUNU KULLANIN

Uzuv ya da organ kopmasında ise kanamaya müdahale etmek kadar kopan organa da gerçek müdahalenin değerini vurgulayan Aslan, “Organın sağlıklı bir halde hastayla birlikte sıhhat kuruluşuna ulaştırılması gerekiyor. Organ kaybı esnasında öncelikle kanama olan yere turnike uygulayarak yaralanmanın gerçekleştiği yerin üstüne de düğüm atarak müdahale etmek lazım. Bağlama sürecini gerçekleştirdikten sonra sirkülasyonun fazla etkilenmemesi için 15-20 dakika ortayla 10 saniye kadar düğümün gevşetilmesi gerekir. Kopmuş olan organ ise bir bez yardımıyla sararak su geçirmeyecek bir poşetin içine konulmalıdır. Akabinde poşetlenen organı direkt buzla temas etmeyecek halde buzlu suya koyarak hastayla birlikte en yakın sıhhat kuruluşuna götürmeliyiz. Kopmuş olan organın 1 saat içerisinde soğuk bir biçimde sıhhat kuruluşuna ulaştırılması organ kaybını tedbire açısından hayli önemlidir” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Gül Kaba – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş