Gündem

Kalp rahatsızlığı bulunanlara Kurban Bayramı’nda “tuzlu et tüketmeyin” uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, kalp rahatsızlığı olan hastalara tuzlu et tüketmekten kaçınmalarını önerdi.

Milletlerarası Elektrokardiyoloji Derneği Lideri da olan Prof. Dr. Görenek, AA muhabirine, tuzlu etin kan basıncını yükselttiğini bu nedenle çarpıntı şikayetlerinin fazlalaştırdığını kaydetti.

Kurban Bayramı‘nda kalp hastalarının et tüketiminde daha dikkatli olmaları gerektiğini tabir eden Görenek, şunları söyledi:

“Kalp çarpıntıları pek çok sebeple oluşabilmektedir. Bu çarpıntıların kimileri nispeten pakken kimileri ise ölümcül olabilmektedir. Olağandan fazla tuz alımı çok sayıda çarpıntı tipinde atakların sıklaşmasına sebep olmaktadır. Bu durum bilhassa kalp yetmezliği olan hastalarda değerli bir sıkıntıdır. Bayramda tuzlu et tüketilmesi özellikle kalp yetmezliği olanlarda hem nefes darlığına hem de rahatsız eden çarpıntı şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır.”

“Tuzlu et tüketilmesi böbrekleri de olumsuz etkileyebilmektedir”

Tansiyon denetimi ve tuz alımının azaltılmasıyla çarpıntı ataklarının denetim altına alınabileceğini aktaran Görenek, şöyle devam etti:

“Fazla tuzlu et tüketilmesi böbrekleri de olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durum bilhassa böbrek işlevleri bozuk olan ya da sonda olanlar hastalarımız için değerli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalarda besinlerle alınan fazla tuz böbreklerden gereğince atılamayacak, bedende birikecektir. Ayrıyeten kâfi su da atılamayacak, sonuçta bedende ödem dediğimiz sıvı toplanması olacaktır. İstenmeyen bu problemler maalesef kalp çarpıntılarını da tetikleyecektir. Bu nedenlerle bayramda kalp rahatsızlığı olan hastalarımızdan çarpıntı ve öteki kalp rahatsızlıklarını artırmamak için tuzlu et tüketmekten kaçınmalarını istiyoruz.”

AA / Emrah Yaşar – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş