Gündem

Kurban etinin “24 saat dinlendirilerek tüketilmesi” önerildi 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Merve Pehlivan, kurban etinin 24 saat dinlendirilerek tüketilmesi gerektiğini aksi takdirde hazımsızlığa neden olabildiğini söyledi.

Pehlivan, AA muhabirine, Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketiminin çok arttığını tabir etti.

Kırmızı etin yeterli bir protein kaynağı ve vitaminler açısından güçlü olduğunu lakin doymuş yağ ve kolesterol oranının yüksekliğine dikkati çeken Pehlivan, et tüketiminin dikkatli biçimde yapılması ihtarında bulundu.

İstikrarlı ve çoka kaçmadan kırmızı et tüketimi tavsiyesinde bulunan Pehlivan, “Miktarlarına dikkat etmeden sınırsızca tükettiğimiz vakit farklı sıhhat sorunları oluşabilir. Bilhassa diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıkları olan bireylerde daha da riskli sonuçlar oluşturabilir.” dedi.

Pehlivan, kurban hayvanlarının kesildikten sonra etlerin bir gün dinlendirilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Dinlendirilmemiş etin kimi sıhhat problemlerine yol açabileceğini anlatan Pehlivan, şunları kaydetti:

“Kurban Bayramı’nda yapılan en büyük kusurlardan biri kurban kesildikten sonra çabucak sofraya getirilmesi ve yemek hazırlanması. 24 saat etin katılık süreci var. Bu 24 saat sonrasında etin tüketilmesini öneriyoruz. Bilhassa hazım sorunu olan şahıslarda, etin kesildiği üzere tüketilmesi çok büyük düşüncelere neden olabilir. Et kesildikten sonra vefat katılığı diye tabir edilen etin sert olma durumu var. Et dinlendirilmediğinde sert tüketildiğinde bireylerde hazımsızlığa neden olabilir.”

Pehlivan, kırmızı etin daha çok öğle öğünlerinde yanında hafif yemeklerle tüketilmesini önerdi.

Bayram ziyaretlerinde şerbetli tatlılar yerine sütlü ve hafif tatlıların tercih edilmesi tavsiyesinde bulunan Pehlivan, çok tatlı tüketiminden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş