Gündem

‘Hafta sonu sporu, haftaya yayılan spor kadar sağlıklı olabilir’ 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Spor ve sıhhat üzerine yapılan bir araştırma, hafta sonu yapılan güçlü bir sporun da çok kıymetli olduğunu ortaya koydu.

ABD’de 350 bin kişiyi kapsayan 10 yıl süren araştırma, ‘hafta sonu savaşçısı’ olarak isimlendirilen şahısları inceledi.

JAMA tıp mecmuasında yayınlanan araştırma sonuçlarına nazaran, kaç defa spor yapıldığından çok, hangi müddette, neyin yapıldığı değer gösteriyor.

Uzmanlar haftada 150 dakikalık makul yoğunlukta antrenmanı tavsiye ediyor.

Tempolu bir yürüyüş, hafif tempo bisiklet ve çiftler tenisi oynamak makul yoğunlukta antrenmana karşılık geliyor.

Şayet spora bu kadar vakit ayıramıyorsanız, İngiltere Sıhhat Servisi, 75 dakikalık bir güçlü antrenmanı öneriyor. Yüzme, koşu yahut futbol önerilen sporlar ortasında yer alıyor.

ABD’deki araştırmaya katılan bireylerin birden fazla, 150 dakikalık süreyi haftaya yayıyordu. Lakin bu süreyi bir yahut iki seansa yayan şahıslar de araştırmada yer aldı.

Haftaya yaysın ya da hafta sonuna sıkıştırsın, tavsiye edilen müddette idman yapabilen şahısların, yapmayanlara nazaran daha az mevt riski olduğu ortaya koyuldu.

NHS’e nazaran, şahıslar her gün en azından, güçlendirici tesiri olan bir fizikî aktivite yapmalı ve uzun müddet oturur konumda olmaktan uzak durmalı.

Bu cins aktivitelere yoga, pilates ve bahçecilik gösteriliyor.

Tavsiye edilen antrenman düzeyine karşılık gelecek, kısa periyodik lakin güçlü spor aktiviteleri olarak şunlar gösteriliyor:

Daha güçlü nefes

İngiltere Kalp Vakfı’ndan hemşire Joanne Whitmore, araştırmanın sonucu için “Egzersiz kelam konusu olduğunda, bunu ne vakit yaptığınızın ehemmiyeti olmadığını söylüyor” diyor.

Whitmore şöyle devam ediyor:

“Bütün antrenmanınızı hafta sonuna sıkıştırın ya da haftaya yayın, gaye 150 dakikalık makul yoğunlukta aktivitenin yapılmasıdır.”

“Bu cins aktiviteler daha güçlü nefes almanızı sağlayacak, kalp atışlarınızı olağandan hızlandıracaktır ancak tıpkı vakitte bunu yaparken konuşabiliyor da olmalısınız”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ