Gündem

Açık havada vakit geçirmenin sıhhate inanılmaz 6 yararı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Açık havada vakit geçirmek kıymetli fizikî ve ruhsal yararlar sağlar. Çeşitli araştırmalar, doğal ortamlarda vakit geçirmenin her türlü olumlu duyguyu tetikleyebileceğini göstermektedir.

Açık havada vakit geçirmenin insan ömrünün neredeyse her tarafı üzerinde olumlu bir tesiri olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar, ekseriyetle her yaştan beşere dışarıda kaliteli vakit geçirmelerini tavsiye eder. Ruh halini, zihinsel ve fizikî sıhhati güzelleştirmenin yanı sıra kalp atış suratını, tansiyon düzeylerini ve gerilimi azaltmaya yardımcı olur. İster bir bahçeden bir şeyler topluyor olun, ister koşuyor yahut dışarıda yürüyor olun, genel sıhhatinizi güzelleştirebilirsiniz. Memnunluğu ve sıhhati artırabileceği için yeşil alanlarda daha fazla vakit geçirmelisiniz.

Gerilimi azaltarak depresyonu önler

Açık havada antrenman yapmak, gerilimin tesirlerine karşı en âlâ tahlillerden biridir. Araştırmalar, tabiatla temas ile gerilim hormonu olan kortizol seviyelerinin azalması ortasında yakın bir temas olduğunu gösteriyor.

Açık havada olmak ayrıyeten ruh halini güzelleştiren endorfin ve dopamin üretimini de artırır. Dışarıda olmak tıpkı vakitte tasalarınızdan uzak kalmanızı sağlar.

Tabiatın zihinsel sıhhat üzerindeki faydalı tesiri bilimsel olarak kabul edilmektedir. Araştırmalara nazaran, açık hava aktiflikleri depresyonu önlemenin tesirli bir yoludur. Çalışmalar, doğal bir ortamda hareket etmenin, depresyon riskiyle bağlı olan geçmişten gelen olumsuz his yahut niyetleri azaltabileceğini gösteriyor.

Güç düzeylerini artırır

Yorgun mu hissediyorsunuz? Kendinize bir fincan kahve koymak yerine, dışarıda kısa bir yürüyüş yapmayı deneyin. Araştırmalar, pak havada, bilhassa tabiatın içinde vakit geçiren insanların güç düzeylerinde değerli bir artış olduğunu göstermektedir.

Birden fazla kişi bilhassa iş günlerinde kapalı alanlarda dolaşan kirli havayı solumak zorunda kalır. Pak hava ile beden daha fazla oksijen alır ve bu da beynin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Araştırmalar, güç düzeylerinde keskin bir artış için günde yalnızca 20 dakika dışarıda, tabiatta geçirmenin kâfi olduğunu göstermektedir.

Uyku kalitesini güzelleştirir

Uyumakta zorluk mu çekiyorsunuz? Açık havada antrenman yapmak, uyku kalitenizi uygunlaştırmak ve uykusuzluk sıkıntılarınızı hafifletmek için gereksiniminiz olan şey olabilir.

Açık havada vakit geçirmek sağlıklı ve dinlendirici uykuyu teşvik eden fizikî yorgunluğu ve zihinsel rahatlamayı sağlar. Dışarıya çıkmak tıpkı vakitte doğal güneş ışığı almanızı sağlar. Bu, insanın iç saati olan sirkadiyen ritim üzerinde olumlu tesir yapar.

Kâfi D vitamini alımına yardımcı olur

Açık havada vakit geçirmek ve güneşlenmek bedeninize kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmek için gereksinim duyduğu D vitaminini üretme fırsatı verir. Kâfi D vitamini alınamazsa kandaki kalsiyum ve fosfor seviyeleriniz düşebilir. Bu durum kemiklerin ve dişlerin büyük oranda zsyıflamasına neden olur ve daha sonra osteoporoza yol açabilir.

Fakat tüm yararlarına karşın güneşlenirken dikkatli olunmalıdır. UV ışınlarına uzun mühlet direkt maruz kalmak, cildinize ve genel sıhhatinize uzun vadede ziyan verebilir. Güneşli bir günde dışarı çıkmadan evvel, cildinize uygun güneş kremi sürün. Güneşte geçirdiğiniz vakti iç yerlerde yahut gölgede kısa molalarla bölün.

Odaklanmayı artırır

Elinizdeki işe odaklanmakta zorlanıyor musunuz? Araştırmalar, bilhassa doğal bir ortamda kısa bir yürüyüş yapmanın, konsantrasyonu artırabileceğini göstermektedir.

Dışarıda 20 dakikalık bir yürüyüşün kısa müddetli hafızayı değerli ölçüde geliştirebileceği bilinmektedir. Bu ayrıyeten sorun çözme maharetlerini geliştirebilir.

İdmanın yararlarını artırır

Havasız ve sıkıcı spor salonlarını geride bırakın ve açık havada antrenman yapmanın birçok yararından yararlanın. Parklar, spor alanları, merdivenler ve zirveler idmanlarınızı çeşitlendirmek ve yeni yerler keşfetmek için çeşitli fırsatlar sunuyor.

Değişen bir ortamda fizikî idmanlar yapmak, bedeninizi hareketi sürdürmek için daha fazla çalışmaya ve zihninizi daima ahenk sağlamak ve yaralanmalardan kaçınmak için odaklanmaya zorlar. Sıcaklık, arazi ve yükseklikteki değişikliklere ahenk sağlamak, bedeninize her vakit spor salonlarında olmaktan daha fazla kalori yakma, daha dirençli ve daha çok istikametli olma fırsatı verir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş