Gündem

Eskişehir’de 70 yaşındaki bayan hasta, Kent Hastanesinde sıhhatine kavuştu 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Eskişehir‘de kalbindeki ritim bozukluğu nedeniyle Kent Hastanesine başvuran 70 yaşındaki Esma Can, 3 boyutlu haritalama olarak da bilinen ablasyon metoduyla sıhhatine kavuştu.

Eskişehir Kent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Özgeyik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kent Hastanesi’nde birinci defa uygulanan metot sayesinde hastanın kalp yetmezliğinin düzelmeye başladığının görüldüğünü bildirdi.

Uygulama hakkında bilgi veren Özgeyik, şunları tabir etti:

“Belirli merkezlerde yapılan bir operasyon. Türkiye ve dünya çapında da daha yeni yeni gelişme evresinde. 3 boyutlu haritalama dediğimiz sistemle, kalbin birinci başta haritasına çıkartıyoruz. Kalbin içine gönderdiğimiz kablolarla yapıyoruz. Daha sonra bu haritada çıkan yerlerdeki ritim bozukluklarını, tam noktasal manada yerlerini çok yakın bir halde bularak, bu bölgelere yakma süreci uygulayarak çıkan ritim bozukluklarını tedavi ediyoruz. Bugüne kadar yapılan ablasyon, yani yakma usulleri ekseriyetle anjiyo ünitesi altında ve radyasyon içeren bölgede yapılan çalışmalardı. Ama 3 boyutlu haritalama sistemiyle artık hastaya verilen radyasyon minimal düzeye indirilmiştir.”

Dr. Özgeyik, sürecin muvaffakiyet ihtimalinin bu yolla yüzde 90-95 düzeyine çıktığını vurguladı.

Ekseriyetle anjiyosu olağan olmasına karşın ileri derecede kalp yetmezliği gelişmiş hastalarda ritim bozukluklarını tedavi ederek, hastaların kalp yetmezliklerinin olağan düzeye dönmesini sağladıklarını aktaran Özgeyik, “Hastamızda ritim bozukluğu vardı. Anjiyosu olağan ama ileri derecede kalp yetmezliği vardı. Bu ritim bozukluğuna bağlı olduğunu düşündük. Daha sonra bu süreci gerçekleştirdik. Ritim bozukluğunu çok yakın noktalarına vererek faal formda yok ettik. Bu sayede de kalp yetmezliğinin yavaş yavaş düzelmeye başladığını görmüş olduk. Yaklaşık 4-5 ay sonra hastanın kalbinin kasılma gücünün eski gücüne döneceğini öngörüyoruz.” sözlerini kullandı.

AA / Emrah Yaşar – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş