Gündem

“Yaz aylarında geç saatte yemek kalp krizi riskini artırıyor” uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, yaz aylarında gece geç saatlerde yemek yemenin ve alkolle birlikte ağır yemekler tüketmenin kalp krizi riskini artırdığını söyledi.

Doç. Dr. Altay, AA muhabirine, yazın kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümlerin arttığını söz etti.

Sıcak hava, sıvı kaybı ve beslenme bozukluklarının kalp hastalarında riski yükselttiğini lisana getiren Altay, yazın tüm faktörlerin kalp hastalarının aleyhine işlediğini vurguladı.

Altay, yaz mevsiminde yeme alışkanlıklarına öteki devirlere nazaran daha çok dikkat edilmesi, bilhassa gece saatlerinde yemek tüketiminden kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Beslenmenin kalp sıhhatini direkt etkilediğini anlatan Altay, “Geç saatlerde yemek yememeyi öneriyoruz. Metabolizmamız ona uygun değil. Akşam yemeğini uygun bir saatte yiyip 19.00-20.00’den sonra yemek yenmemesi gerekli. Bilhassa akşam yemeği alkolle birlikte olduğunda kortizon düzeyinin yükseldiği sabah saatlerinde kalp krizleri çok fazla meydana gelebiliyor.” diye konuştu.

Altay, bu aylarda mevsime uygun hafif besinler tüketilmesi gerektiğine işaret etti.

Sıcak havalarda beslenmenin beden sıhhati açısından değerli olduğunun altını çizen Altay, şunları kaydetti:

“Yazın daha çok mevsim zerzevat ve meyvelerinin tüketilmesini öneriyoruz. Zerzevat yemeklerini çok fazla öneriyoruz. Kalp hastalarında bilhassa haftada bir porsiyondan fazla kırmız et tüketimini istemiyoruz. Buna dikkat etmek kıymetli. Balık tüketimini kızartma halinde olmadan tavsiye ediyoruz. Tüm kızartmalardan uzak durmalarını istiyoruz. Bilhassa kızartmaları, havuz başı ve kıyılarda tüketiyoruz lakin bunlar ziyanlı. Yemekleri tuzsuz yapmalıyız ve tuz içeriği yüksek, tütsülenmiş besinler yememeliyiz.”

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş