Gündem

Eklem kireçlenmeleri tehlike yaratıyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Araştırmalar, dünyadaki yetişkinlerin dörtte birinin günlük aktiviteyi sınırlayan kas ve iskelet sistemi sıkıntılarıyla uğraş ettiğini gösteriyor.

Eklem kireçlenmeleri de bu problemler ortasında birinci sıralarda yer alıyor.

Dünyadaki her 7 doktor, muayenesinden birinin kas ve iskelet sistemi meseleleriyle alakalı olduğunu belirtiliyor.

Ömür konforunu elinden alabiliyor

Yaş almanın yanı sıra çok kilo, hareketsizlik ve bilinçsiz spora bağlı olarak gelişen eklem kireçlenmeleri, her yaştan insanın hayat konforunu elinden alabiliyor.

Her türlü sıhhat meselesinde olduğu üzere eklem kireçlenmelerinde de erken teşhisin ehemmiyetine dikkat çeken uzmanlar, şiddetli ağrılar, eklemlerden ses gelmesi, eklemlerde tıkırtı hissi, günlük aktivite sırasında takılma ya da kilitlenme üzere sıkıntılar yaşandığında bir uzmana başvurulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Ağrı 3 günden fazla sürüyorsa dikkat

3 günden fazla süren ağrılar için endişelenilmesi gerektiğini DHA’ya anlatan Kızılay Kağıthane Hastanesi hekimlerinden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hakkı Yıldırım, “Bu ağrılar da aylarca süren ve giderek şiddetini artıran dayanılmaz ağrıların öncüsü olabilir. Yaş almaya bağlı olarak oluşan eklem kireçlenmeleri birdenbire ortaya çıkabilir, yavaş bir formda sinsice ilerleyebilir ya da travmaya bağlı olarak gelişebilir.

Pek çok hastalıkta olduğu üzere eklem kireçlenmelerinde de erken teşhisin büyük bir değeri bulunuyor. Bedenin eklem bölgelerinde oluşan ağrıların sesine kulak vererek eklem kollayıcı cerrahiye başvurmak, ömür konforunun sürdürülebilirliği açısından hayli kritik.” dedi.

Açık ameliyatlar tarihe karışıyor

Eklem bölgelerinde oluşan kireçlenmelerin kıkırdak dokuda önemli hasarlar yarattığını kaydeden Yıldırım, “Hasarlı kıkırdak doku, rastgele bir teşebbüs yapılmazsa iyileşmez. Eklem gözetici cerrahi, kıkırdak hasarlarının daha da ilerlemesini mahzurlar. İleri teknolojiler sayesinde bu tıp hasarlar açık ameliyata gerek kalmadan kapalı prosedür dediğimiz artroskopi süreci uyguluyoruz.

Fiberoptik aygıtlar kullanarak hasarlı dokuyu görüntüleyip tedavi edebiliyoruz. Epey yüksek bir muvaffakiyet oranına sahip bu prosedür, ağrısız bir tedavi olarak hastaların kısa müddette toplumsal hayatlarına devam etmesine imkan tanıyor.” diye belirtti.

İleri dereceli aşınmalarda protez tedavisi uygulanıyor

Eklemleri ileri derecede aşınan hastalara protez tedavisi uygulandığını belirten Yıldırım,

Fakat bu cins sıkıntıların tedavisinin alanında uzman tabipler tarafından ileri teknolojiler kullanılarak yapılması gerekiyor. Eklem patolojisinin taraf verdiği tedavi sırasında deneyimli bir ortopedist birden çok süreci birebir anda yaparak hastaları 2. bir operasyon ihtimalinden kurtarabiliyor.” dedi.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş