Gündem

İnsülin direnci nasıl tespit edilir ve tedavisi nasıl olur? 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

İnsülin direnci, hücre ve dokuların (kas, yağ, karaciğer dokusu) insüline metabolik reaksiyonunun bozulmasıdır. İnsülin direnci, bedenin hücreleri ve dokuları insülin hormonunu algılamadığında ve glikozu gereğince verimli bir biçimde ememediğinde ortaya çıkar.

İnsülin direnci durumunda insülin kanda hareket eder, lakin hücrelere giremez. Bu bir prediyabet durumudur ve tüm bedenin çalışmasını tesirler.

İnsülin direncinin temel sorunu, yüksek şeker düzeyleri ve yüksek insülin ile güç eksikliğidir. İnsülin, yemek sırasında mideye yiyecek girdiğinde pankreastaki beta hücreleri tarafından üretilir. Sağlıklı bir bedende hücreler yiyeceklere reaksiyon verir, gerekli hususları kandan alır. Lakin insülin direnci durumunda, hücreler yiyeceklere reaksiyon vermez, yiyeceklerden daha az yararlı unsurlar alır ve kan şekeri yükselir.

İnsülin direnci olağan bir durum değildir ve kandaki insülin düzeyinin istikrarda olması kıymetlidir. İnsülin direnci kronik iltihaplanmalara ve hormonal dengesizliklere yol açar, ayrıyeten hipotiroidizm, otoimmün hastalıklar ve polikistik over sendromu üzere kronik hastalıkları kötüleştirir. İnsülin direncinin uzun vadede kanseri de tetikleyebileceği bilinmektedir.

İnsülin direncinin nedenleri

Metabolik bozukluklar fizyolojik ve patolojik olarak ikiye ayrılır. Fizyolojik insülin direnci olağan kabul edilir, ergenlik devrinde yahut hamilelik sırasında ortaya çıkabilir. Patolojik ise çok yemek yemekten, uyku eksikliğinden ve kronik gerilimden kaynaklanabilir.

Birebir vakitte ergenlik çağındaki fizyolojik insülin direnci patolojik hale dönüşebilir ve kızlarda polikistik over sendromu formunda kendini gösterebilir. Ayrıyeten hamilelik sırasındaki fizyolojik insülin direnci gebe bir bayanda şeker hastalığına dönüşebilir.

İnsülin direncinin ana nedenleri şunlardır:

– Sık ve fazla yemek,

– Diyette çok sayıda kolay karbonhidrat ve ayrıyeten yüksek insülin indeksi olan yiyeceklerin bulunması,

– Düşük fizikî aktivite,

– Ağrı kesiciler üzere belli ilaçların uzun periyodik kullanımı,

– Tatlı, nişastalı yiyeceklerin günlük ve sık tüketimi,

– Kronik uyku eksikliği ve gerilim,

– Diyette yağ ve protein eksikliği.

Sık şeker ve fruktoz tüketimi (meyveler, hamur işleri, şuruplar, tatlandırıcılar, kuru meyveler, tatlılar) ile bağırsakta bir mantar enfeksiyonu gelişir. Çok ölçüde şeker alımı nedeniyle insülin ve kan şekerindeki ani artışlar daha ağır bir formda meydana gelir ve bu da güçte keskin bir düşüşe neden olabilir.

Araştırmalar bu şeker dalgalanmalarının ve çok şeker tüketiminin bağışıklığı düşürdüğünü göstermektedir. Azalan bağışıklık, bedeni enfeksiyonlara ve virüslere karşı daha hassas hale getirir ve bu da çeşitli sıhhat problemlerine yol açar.

İnsülin çok kilo ve iştahla çok yakından bağlıdır. İştahtan sorumlu olan hormon leptin, büyümesi insülin direncinin gelişmesiyle oluşan yağ dokusunda üretilir. Yüksek seviyede leptin cinsellik hormonlarını da bloke eder. Artan leptin düzeylerinin ana belirtisi, yemek yedikten sonra bile daima bir açlık hissidir. Leptin düzeyleri sağlıklı uyku, beslenme, karbonhidratı azaltma ve insülin direncinin tedavisi ile düzeltilebilir.

İnsülin direncinin belirtileri

İnsülin direnci yanlışsız bir teşhisi için test yaptırmanız gerekir. Lakin birtakım belirtiler de size yardımcı olabilir.

İnsülin direncinin en yaygın belirtileri şunlardır:

– Dirseklerin ve kasık bölgesinin cilt renginin yoğunlaşması,

– Hiperkeratoz, cildin üst katmanının güçlü bir formda kalınlaşması,

– Bayanlarda adet düzensizlikleri, iltihaplanma, kısırlık ve kıllanmanın (erkek tipinde çok kıllanma) eşlik ettiği polikistik yumurtalıklar,

– Doğal cilt kıvrımlarında soyulma,

– Bedende kırmızı benler yahut noktalar,

– En ufak bir açlıkta baş dönmesi hissi,

– Yedikten sonra zayıf ve uykulu hissetmek,

– Tatlı, nişastalı yiyecekler için daima hasret,

– Kahveye bağımlılık,

– Karındaki yağ kıvrımları,

– Bayanlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm’den büyük bel etrafı.

İnsülin direnci nasıl tedavi edilir?

Sebebe bağlı olarak insülin direnci için en tesirli tedavi, hayat stilinde, diyette bir değişikliktir. Bu da kolay karbonhidratların tüketilmemesi ve uygun fizikî aktivite manasına gelir. Gece uykusunun olağanlaştırılması mecburidir. Ayrıyeten, hücrelerin insüline hassaslığını artıran ilaçlar vardır.

Diyetinizi kesinlikle değiştirmeniz gerekir. Şeker, bal ve şekerli katkı unsurları, rafine karbonhidratlar ve alkolü diyetinizden büsbütün çıkarın. Atıştırmalık olmadan öğün sayısını günde üç defaya çekin.

Gün boyunca fizikî aktivite yapın. Her gün yapacağınız yürüyüş üzere kolay bir idman bile hayli çok yarar sağlayacaktır.

22:00-23:00’dan evvel yatmaya kendinizi alıştırın, artan insülin kortizolde bir artışa neden olur. Gerilimi ve tasaları azaltmaya çalışın.

Diyetinizdeki sağlıklı yağları artırın. Zeytinyağı tüketin ve haftada iki sefer somon, uskumru ve ton balığı üzere sağlıklı yağlar içeren balıkları yiyin.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş