Gündem

Beğenilen oluşan güneş yanığı görme kaybına yol açıyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında ve güneş ışınlarının en tesirli olduğu bugünlerde birtakım sıhhat sorunları gündeme geldi.

Yüksek güneş ışığı hem cilt hemde göze ziyanlı

Türk Oftalmoloji Derneği’nden yapılan açıklamada Prof. Dr. Nurten Ünlü, güneş ışınlarının beden için eşsiz bir vitamin kaynağı olduğunu lakin yüksek ölçüdeki güneş ışığına maruz kalmanın hem cilt hem de gözlerde kalıcı hasarlar doğurabildiğini belirtti.

Konut dışında vakit geçirenler daha fazla dikkat etmeli

Prof. Dr. Ünlü, “Özellikle çocuklar ve gençler yaz aylarına mesken dışında, parklarda, deniz kenarlarında daha fazla vakit geçirdikleri için ‘solar retinopati’ dediğimiz gözün ağ katmanında güneş yanığı görülebiliyor.


İleri safhada görme kaybı yaşanabilir

Bu hastalık sebebiyle gözlerde katarakt oluşabiliyor ya da daha ileri safhada görme kaybı yaşanabiliyor. Görme kayıpları yaşamamak için bu bahiste halkımızın bilinçlenmesi çok değerli.” tabirlerini kullandı.

”Retina hasarına yol açabilir”

Solar retinopatinin belirlenmiş bir tedavisi olmadığını kaydeden Ünlü, gözleri güneşten müdafaanın değerine dikkati çekti. Güneşe bakmanın tehlikesi konusunda halkta farkındalık yaratacak kampanyalar yapılması gerektiğine işaret eden Ünlü, “Güneşe ve öteki parlak ışık kaynaklarına bakmanın tehlikesi vurgulanmalıdır. En inançlı ihtar hali, özelikle ilkokul çocuklarına güneşe hiçbir halde filtre ve gibisi aygıtlar olsa da bakmamak gerektiğinin öğretilmesidir. Güneş tutulmasını polarize gözlüklerle ya da röntgen sineması kullanarak izlemek de yanlış bir güvenlik duygusu uyandırarak bakma müddetini uzatır ve retina hasarına yol açabilir.” ihtarında bulundu.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalındığında oluşan şikayetler

Güneş ışınlarının göze ziyan vermesi halinde beğenilen sulanma, yanma ve kapaklarda kısılma üzere bulgular görülebildiğini aktaran Ünlü, hasta şikayetlerinin çoklukla güneşe maruz kaldıktan 1 ila 4 saat sonra geliştiğini, görme azalması, objelerin eğri algılanması, eşyaları olduğundan küçük görme, merkez ve merkezi görmenin etrafında karanlık alanlar, cisimleri olduğundan farklı renklerde algılama, ışık hassasiyeti, baş yahut göz ağrıları üzere şikayetlerin olabileceğini anlattı.


Düzgünleşme süreci 6 ay sürebiliyor

AA’nın haberine nazaran, Prof. Dr. Nurten Ünlü, “Başlangıçta görmeler tam görme ile yalnızca karaltı seçmeye kadar değişebilse de ortalama görme oranları yüzde 30 ila yüzde 50 ortasındadır. Görme sertliğinde ve belirtilerde 6 ay zarfında güzelleşme gözlenir ve görme yüzde 70 ile yüzde 100’e kadar düzelir. Görme düzelmesine karşın cisimlerin biçimlerini bozuk görme ve skotom olarak isimlendirilen görme alanındaki karanlık alanlar kalıcı olabilir.” bilgisini verdi.

Güneş ışınlarından korunmak için gözlük değerli

Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak gerektiğinin altını çizen Ünlü, şöyle devam etti: “Güneş gözlükleri ziyanlı dalga uzunluklarını kesen, engelleyen yapıya sahip olmalıdır. Bilhassa güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma daha da değerlidir. Yazın güneş ışınları, güneş daha üst pozisyonda olduğu için başımızın üstüne yanlışsız gelirken kısmen göz korunur, fakat yaz aylarında beyaz ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimizde hassasiyet ve kısılmaya neden olarak daha çok ziyan vermektedir.

Reçetesiz gözlük kullanmadan evvel bir defa daha düşünüz

UV muhafazası olmayan reçetesiz güneş gözlük kullanımında, göz bebekleri büyümüş olacağı için, daha çok UV ışınının göze gireceği ve yarar yerine ziyan vereceği unutulmamalıdır. Ayrıyeten çocuklar ve katarakt ameliyatı olmuş hastaların UV ışınlarından daha fazla etkilendikleri görülmektedir.”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ