Gündem

Kalp yetersizliği bulunanların yarısından fazlası obezite ve diyabet hastası 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

ECONİX Araştırma tarafından yayınlanan ‘Gerçek Ömür Bilgileri ile Türkiye Düşük Ejeksiyon Fraksiyonlu Kalp Yetersizliği Hastalık Maliyeti’ raporunda, kalp yetersizliği sorunu yaşayanların toplam nüfus içindeki oranının yaklaşık olarak yüzde 2’ye tekabül ettiği belirtiliyor. Araştırmada bu oranın 65 yaş üstü nüfusta yüzde 5 ila 9 ortasında değiştiği söz ediliyor. Kalp yetersizliği sorunu yaşayan hastaların yarısından fazlasında obezite, kronik böbrek, diyabet, hipertansiyon ve atriyal fibrilasyon üzere rahatsızlıklar görülüyor.

Türkiye’de nüfusun yaşlanmasına bağlı olarak kalp yetersizliği sorunu yaşayanların sayısı giderek artıyor. ECONiX Araştırma, ‘Gerçek Hayat Bilgileri ile Türkiye Düşük Ejeksiyon Fraksiyonlu Kalp Yetersizliği Hastalık Maliyeti’ başlığıyla Türkiye’nin farklı vilayetlerindeki 4 merkezden 4 bini aşkın hasta evrakı üzerinden gerçekleştirdiği tahlilin raporunu yayınladı.

Rapor, Türkiye’de kalp yetersizliği probleminin hem Toplumsal Güvenlik Kurumuna ve Sıhhat Bakanlığına hem de genel olarak iktisada getirdiği maliyet yükü ile iş gücü kaybını datalarıyla ortaya koydu. Gerçek ömür datalarına dayanması nedeniyle Türkiye’de bir birinci olarak gösterilen raporda, kalp yetersizliği meselesinin yarattığı direkt ve dolaylı ekonomik yük 7,1 milyar TL olarak hesaplandı. Bu rahatsızlığın tetiklediği obezite, diyabet ve böbrek yetmezliği üzere hastalıkların tedavi maliyetlerini yüzde 60 artırdığı belirtildi.

1,6 MİLYON KALP HASTASININ 977 BİNDEN FAZLA VEFAT RİSKİ ALTINDA

ECONiX Araştırma’nın raporunda, kalp yetersizliği sıkıntısının yarattığı 7,1 milyar TL’lik maliyetin 6,8 milyar TL’lik kısmının kamu tarafından karşılandığı belirtildi. Raporda şu tespitlere yer verildi:

“Türkiye’de tedavi gören 1,6 milyon kalp yetersizliği hastası bulunuyor. Hastaların yüzde 60’ına karşılık gelen 977 bin 286’sı ileri seviye ve yenilikçi tedavilere gereksinim duyuyor. Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği teşhisi konulan bu hastalar, maliyetlerden en büyük hissesi alıyor. Bu hastaların tedavi edilememesi ölümcül sonuçlara neden oluyor.”

“HASTALARIN YARISINDAN FAZLASI DİYABET VE BÖBREK YETMEZLİĞİ YAŞIYOR”

Kalp yetersizliği hastalığının yatarak ya da ayakta tedavilerde Türkiye’ye önemli bir ekonomik yük yarattığını belirten ECONiX Araştırma proje grubundan Uzm. Mustafa Kurnaz, rapora ait şu değerlendirmede bulundu:

“Kalp yetersizliği sorunu yaşayanların toplam nüfus içindeki oranı yaklaşık yüzde 2. Bu oran 65 yaş üstü kesimde yüzde 5 ila 9 ortasında değişiyor. Kalp yetersizliği sorunu yaşayan hastaların yarısından fazlasında obezite, kronik böbrek, diyabet, hipertansiyon ve atriyal fibrilasyon üzere rahatsızlıklar görülüyor. Bu durum da maliyetleri %60 artırıyor. Raporda incelediğimiz 4 bini aşkın evraka nazaran, ayakta tedavi gören bir hastanın yıllık maliyeti 6 bin 335 TL’yi, yatarak tedavi görenlerinki ise 3 bin 793 TL’yi buluyor.” Araştırma proje takımından Uzm. Selin Ökçün değerlendirmesinde “Diyabet ve böbrek yetersizliği yaşayan hastaların ayakta tedavi maliyeti 9 bin 494 TL olarak hesaplandı. Yatarak tedavilerde bu meblağ, 10 bin 394 TL’ye çıktı. Beklenen bu maliyet farkları hastalık idaresinde ehemmiyet arz etmektedir.” sözlerine yer verdi.

ECONiX Araştırma Yönetici Ortağı Dr. Güvenç Koçkaya ise “TUİK datalarına nazaran gerçekleşen ölümlerin birinci sırasında yüzde 36 ile sirkülasyon sistemi hastalıkları gelmekte. Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran Türkiye toplumunda kalp krizi yahut kalp rahatsızlığına bağlı göğüs ağrısı yahut inme geçirme oranı yüzde 5 civarında. Toplumda kıymetli bir tesir yaratan düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında gözlenen tedavi maliyeti artışı kıymetli bir bulgu. Bu nedenle gerek tabiplerin gerek kamuda sıhhat bütçesi yöneten karar verenlerin düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında diyabet ve böbrek yetmezliğine yönelik daha esirgeyici tedavileri tercih etmelerinde yarar olabilir.” biçiminde konuştu.

Proje araştırıcılarından ve Aritmi Sıhhat Kümesi doktorlarından Doç. Dr. Kerem Can Yılmaz; klinik manada düşük ejeksiyon fraksiyonlu hastaların sıhhat sonuçlarında diyabet ve böbrek yetersizliği üzere eşlik eden hastalıkların kıymetli olduğunu ve tedavi planlamasında kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İŞ GÜCÜ KAYBI MALİYETLERİ DE YÜKSELİYOR

Kalp yetersizliği rahatsızlığının yarattığı iş gücü kaybının da belirlendiği raporda düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında ortalama hasta başı iş gücü kaybı 896 TL olarak bulunurken hastada ek olarak diyabet ve böbrek yetmezliği bulunması durumunda bu maliyet 1.276 TL’ye çıkmaktadır. Kalp yetersizliği hastalarının yüzde 60’ını oluşturan düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği teşhisi konulan hastalar açısından bakıldığında, bu maliyetin hasta başına ayakta tedavilerde 483 TL, yatarak tedavilerde ise 2 bin 604 TL olduğu bulgusuna ulaşıldı.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş