Gündem

Bilim Şurası Üyesi Kayıpmaz: “Vaka sayılarında son periyotta bir artış var, ancak bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bilim Şurası Üyesi Kayıpmaz: “Vaka sayılarında son periyotta bir artış var, lakin bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil”

ANKARA Sıhhat Bakanlığı Korona virüs Bilim Şurası Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Evet hadise sayılarında son periyotta bir artış var. Ancak bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil. Yani hastanelerin yataklı servislerine yahut ağır bakımlarına duyulan gereksinim manasında bir meşakkat yok” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Korona virüs Bilim Heyeti Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı değerlendirmede, son periyotlarda artan Covid-19 hadiselerine dikkat çekti. Bilim Heyeti Üyesi Kayıpmaz, artan olay sayılarının hastane yatışlarını etkileyecek seviyede olmadığını, fakat kişisel önlemlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Artık kişisel tedbirlerin ön planda olduğu bir süreçteyiz”

Son periyotlarda dünya genelinde Covid-19’un BA4 ve BA5 alt varyantlarının baskın bir hale geldiği ve bu varyantların dolanımda olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kayıpmaz, “Dünya geneline baktığımızda şu anda dünyada gündemde olan varyantların BA4 ve BA5 varyantları olduğunu biliyoruz. Gün geçtikçe ve ülkelerdeki kısıtlamalar ortadan kalktıkça bu varyantların daha hakim olmaya başladığını gördük. Dünya genelinde hiçbir ülkenin, bir pandemiyi sonsuza kadar kapatmalarla, kısıtlamalarla yürütme talihi olmadığı için tedbirler yavaş yavaş dünya genelinde gevşetilmişti. Lakin artık tedbirler gevşetilirken de risk kümesinde yer alan bireylerin kendilerine kesinlikle dikkat etmesi gerekiyor. Artık ferdî tedbirlerin ön planda olduğu bir süreçteyiz. Ferdî tedbirler derken de; şahsî esirgeyici maske kullanımı, öteki bireyler ile bilhassa kalabalık ortamlarda fizikî aralığın korunması, kapalı ve berbat havalandırılmış ortamlarda uzun mühlet bulunulmaması ve bu ortamların sık sık havalandırılması birinci başta sayabileceklerimiz” sözlerini kullandı.

“Belirti gösteren şahısların maske takmasını bilhassa öneriyoruz”

Covid-19 ile gayrette toplumsal bir kısıtlamadan daha çok ferdî tedbirlerin ön planda olduğu bir periyoda geçildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Kayıpmaz, “Şunu bilhassa belirtelim. Bu süreçte belirti gösteren bireylerin mümkünse kendini toplumsal hayattan izole etmesinde yarar var. Toplu taşıma araçlarına binmeleri gerekiyorsa, işyerlerinde çalışmaları gerekiyorsa onların da kesinlikle maske takarak, kendilerini başka bireylerden izole etmelerinde büyük fayda var. Başka bireyleri de bu formda korumuş olacaklar. Belirti gösteren şahısların maske takmasını bilhassa öneriyoruz. Açık havada bir maske kullanımına, sakin yerlerde ise tabi ki gerek yok. Lakin ne vakit ki kapalı ortamdayız, örnek vermek gerekirse meskende risk kümesinden olan bireyler ile yaşıyorsak, onlara da dikkat ederek kapalı ortamlarda en azından maskelerimizi takmamızda yarar var. yahut risk kümesinde bir bireyiz, toplu yaşantıya katılmamız gerekiyor, kapalı bir ortama gireceğiz, oralarda da yeniden maske takmak hastalığın yayılmasını önlemek açısından bize bir esirgeyici olacak” halinde konuştu.

“Vaka sayılarında son devirde bir artış var, lakin bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil”

Hastalığın hafif ve ayaktan atlatılması noktasında aşıların hala en kıymetli yardımcı olduğunun altını çizen Kayıpmaz, bu noktada da vatandaşların şayet vakti gelmiş ise hatırlatma doz aşılarını olmasını tavsiye etti. Bilim Heyeti Üyesi Kayıpmaz ayrıyeten şunları kaydetti: “Burada toplumsal bir yasaktan ya da kısıtlamadan bahsetmeksizin, ferdî olarak şayet risk faktörünüz varsa yahut sizin kişisel olarak bir belirtiniz varsa, maske takarak kendinizi ve etrafınızdaki insanları müdafaanız şu an için en ön plana çıkan gözetici faktör. Bunun dışında da vakti geldiğinde size tanımlanmış olan hatırlatma dozlarını kesinlikle olmanız, hastalığı çok daha hafif, acil servislere, ağır bakımlara muhtaçlık duymadan atlatmanızı sağlayacak. Evet hadise sayılarında son periyotta bir artış var. Fakat bu şu an için hastane yüküne yansımış durumda değil. Yani hastanelerin yataklı servislerine yahut ağır bakımlarına duyulan gereksinim manasında bir kasvet yok. Lakin unutmayalım ki hafif atlatsalar bile olumlu olan bireylerin izolasyona dikkat etmeleri gerekiyor. Zira birlikte yaşadıkları bireyler bağışıklık meseleleri olan bireyler olabilir, kronik hastalıkları olan şahıslar olabilir. İşte onları müdafaa manasında da izolasyona kesinlikle dikkat etmeliler.”

“Kurban Bayramı’nda bilhassa risk kümesinde yer alan, bağışıklık sistemi baskılanmış rastgele bir kişiyi ziyarete gidiyorsanız en azından maskenizi takın”

Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilecek ziyaretler sırasında da ferdî tedbirlere bilhassa dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kayıpmaz, “Kurban Bayramı’nda bilhassa risk kümesinde yer alan, bağışıklık sistemi baskılanmış rastgele bir kişiyi ziyarete gidiyorsanız; toplu yaşanılan bir yerden yahut toplu taşımadan çıkıp ziyarete gidiyorsanız, kesinlikle en azından maskenizi takın ki, büyüklerimizi, kronik hastalığı olan ve bağışıklık sorunu olan şahısları bu hastalıktan koruyalım. Onların yanına gidiyorken mümkün epey maskemizi takmalıyız. Kapalı ortamları havalandırmalıyız. Çok uzun müddet vakit geçirmemeliyiz ki büyüklerimizi ve risk kümesinde yer alan şahısları koruyabilelim” açıklamasında bulundu.

İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Yeni

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş