Gündem

Türk Toraks Derneğinden kapalı alanlarda ve konut ziyaretlerinde maske uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Türk Toraks Derneği, hareketliliğin artacağı Kurban Bayramı tatilinde Kovid-19’a karşı maske takılması konusunda uyardı.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Dünya Sıhhat Örgütünün açıkladığı bilgilere nazaran, son 2 haftada dünya genelinde Kovid-19 olaylarının yüzde 30 arttığı bildirildi.

Türk Toraks Derneği Lider Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, Kovid-19’un Omicron BA.4 ve BA.5’in bugüne kadar en süratli yayılan varyant olduğunu belirtti.

Türkiye’de bayram tatili hasebiyle hareketliliğin artacağını, bu nedenle maskelerin tekrar takılması gerektiği ihtarında bulunan Köktürk, “Ülkemizde süratle artmakta olan Kovid-19 olayları nedeniyle bilhassa toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske takmak ve toplumsal aralığa uymak bulaş denetimini sağlayacak en temel tedbirler olarak yer almaktadır. Hastalık suratını gerçek belirlemek maksadıyla da süratli antijen testleri ve PCR testinin yaygın uygulanır hale getirilmesi belirleyici rol oynayacaktır.” tabirlerini kullandı.

Türk Toraks Derneği Teneffüs Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Kümesi Lideri Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu da kapalı alanlarda ve konut ziyaretlerinde maske kullanımına devam edilmesi gerektiğini bildirdi.

Kovid-19 salgınını denetim edebilecek en aktif metodun toplumun tam doz aşılanması olduğunun altını çizen Eyüboğlu, tam doz aşılı bireylerde Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatış ve ölümlerin manalı oranda azaldığını belirterek hatırlatma dozlarının yapılmasının, eksik aşıların tamamlanmasının ve hiç aşı olmamış bireylerin aşılanmasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

AA / Fırat Taşdemir – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş