Gündem

Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Vaka sayıları artık ehemmiyetini kaybetti” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Vaka sayıları artık ehemmiyetini kaybetti”

Korona virüs Bilim Heyeti üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü:

“Vaka sayılarının gerçek sayısı yansıtmadığını düşünüyorum çok daha fazla hadise olduğu kanaatindeyim”

“Covid-19 evvelce olduğu üzere ağır, ölümcül bir tehdit olmaktan çıktığını görüyorum”

“Vaka sayıları artık kıymetini kaybetti; sonuç itibariyle olay sayıları üzerinden pandeminin gidişini takip edersek yanılabiliriz”.

“Vaka sayılarındaki artışa karşın mevt sayılarının artmadığını görüyoruz, dünyada bu türlü Türkiye’de de böyle”

TRABZON – Korona virüs Bilim Heyeti üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, son vakitlerde Covid-19 olaylarında global olarak bir artış yaşandığını belirterek, olay sayıları üzerinden pandeminin gidişini takip edilmesinin aldatıcı olacağına kaydederek, “Vaka sayıları artık kıymetini kaybetti. Sonuç itibariyle hadise sayıları üzerinden pandeminin gidişini takip edersek yanılabiliriz” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de hadise sayılarındaki artışa karşın vefat sayılarının artmadığını kaydeden Özlü, “Vaka sayılarındaki artışa karşın vefat sayılarının artmadığını görüyoruz. Dünyada bu türlü Türkiye’de de böyle” diye konuştu.

Hastalığın evvelkinden farklı özelliklere sahip olduğunu söz eden Özlü, hastane doluluk oranları ya da ağır bakım doluluk oranlarında da telaş verecek bir durum gözükmediğini tabir ederek, “Son vakitlerde Covid-19 olaylarında global olarak bir artış var bilhassa Avrupa’da çok besbelli. Onun dışında Japonya’da, Kore’de, Amerika’da olay sayıları artıyor. Türkiye’de müşahedemiz hadise sayılarının arttığı tarafında. Sıhhat Bakanlığının yayımladığı bilgilerde de bu bariz olarak görülüyor. Hadise sayıları artık ehemmiyetini kaybetti. Sonuç itibariyle biz hadise sayıları üzerinden pandeminin gidişini takip edersek yanılabiliriz. Zira, pek çok kişi aslında hastalığı geçirdiği halde test yaptırmıyor. Hepimiz yakın vakitte buna emsal kimi hastalıklar geçirdik ancak, hangimiz gidip test yaptırdı ne kadarımız test yaptırdı? Münasebetiyle olay sayılarının gerçek sayısı yansıtmadığını düşünüyorum çok daha fazla olay olduğu kanaatindeyim. Ancak ne var ki; hadise sayıları bence kıymetli değil artık. Zira, hastalık evvelkinden farklı özelliklere sahip oldu. Burada temel olan bizi huzursuz etmesi gereken hastaneye yatışlarda artış olup olmadığı, ağır bakım doluluk oranlarında artış olup olmadığı ve mevt sayılarında artış olup olmadığı. Bu açıdan bakılırsa aslında olay sayılarındaki artışa karşın vefat sayılarının artmadığını görüyoruz. Dünyada bu türlü Türkiye’de de bu türlü. Hastane doluluk oranları ya da ağır bakım doluluk oranlarında da tasa verecek bir durum gözükmüyor” tabirlerini kullandı.

“Omicronla bir arada hastalık daha hafif bir forma dönüştü”

Omicronla bir arada hastalığın daha hafif bir forma dönüştüğünü kaydeden Özlü, “Omicronla birlikte hastalık daha hafif bir forma dönüştü. Toplumda da aşılanma oranlarımız hayli güzel hastalığı geçirenlerde çok sayıda var. Münasebetiyle gerek aşılanma gerek hastalığı geçirme yoluyla toplumsal bağışıklık aşikâr ölçüde oluşmuş durumda. Omicrondaki değişimde dikkate alındığında artık Covid-19’un evvelden olduğu üzere ağır, ölümcül bir tehdit olmaktan toplumsal açıdan çıktığını görüyorum ben Onun için olay sayılarındaki artışı daha evvelki dalgalarda yaşadığımız üzere bir endişe ya da panikle karşılamıyorum” dedi.

“Kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve bağışıklılığı baskılanmış bireyler için hala hastalık değerli bir tehdit”

Bilhassa kronik hastalığı, yaşlı olanlar bağışıklığı baskılanmış şahıslar için hala hastalığın değerli tehdit olduğunu belirten Özlü, “Özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşlı ve bağışıklılığı baskılanmış olan şahıslar için hala hastalık kıymetli bir tehdit. Onlar kendilerini kesinlikle müdafaaları lazım. Tavsiyem; bilhassa 65 yaş üzeri ya da eşlik eden kronik hastalığı olanlar ya da bağışıklığı baskılayan bir tedavi almakta olan bireylerin özellikle aşısız aşı yaptırmamış rastgele bir kişinin çok dikkatli olması lazım. Kalabalık, kapalı, uygun havalandırılmayan ortamlara girmemelerini tavsiye ederim. Şayet bu türlü ortamlarda bulunmaları gerekiyorsa kısa vadeli olarak bulunmaları ve kesinlikle tarzına uygun halde maske takmalarını tavsiye ederim. Bilhassa toplu taşıma bunun için kıymetli. Artık maske kullanma zaruriliği yok lakin, risk altındaki şahısların kendilerini müdafaaları için maskeyi kesinlikle bu ortamlarda takmalarını, hasta olan şahıslarla temas etmemelerini tavsiye ederim. Kendi evladı, torunu, komşusu, arkadaşı da olsa ateşi olan öksüren, aksıran, hapşıran, burnu akan teneffüs yolu enfeksiyonu belirtisi olan bireylerle çok temas etmemelerini bir ortaya gelmemelerini ya da gelmek zorunda ise kesinlikle iki tarafında maskeli olmasını ve açık havada bir ortaya gelmelerini tavsiye ederim. Rastgele bir kişi şayet teneffüs yolu enfeksiyonu bulgusu varsa öksürüyorsa hapşırıyorsa, burnu akıyorsa ateşi varsa kırgınlık, boğaz ağrısı varsa Covid-19 ya da grip olabilir ya da soğuk algınlığı olabilir hiç fark etmez ne olursa olsun en yeterlisi bir hafta kendini izole etmesi meskende kalması topluma karışmamasıdır. Bunu yapamıyorsa, topluma karışmak zorunda ise kesinlikle maskeli olarak toplumsal alanlarda bulunması gerekir. Bu toplumu korumak için öbür insanları korumak için toplumsal sorumluluk hissiyle bu türlü hareket etmemiz gerekiyor. Şu anda bunun dışında çok kıymetli bir tehdit görmüyorum lakin takip etmek lazım” formunda konuştu.

“Virüs daima değişiyor, mutasyon geçiriyor”

Virüsün daima değiştiğini tabir eden Özlü, “Çünkü virüs daima değişiyor, mutasyon geçiriyor bunları Dünya Sıhhat Örgütü izliyor bizler de izliyoruz. Münasebetiyle önümüzdeki süreçte farklı bir bulgu ortaya çıkarsa tabi ki ona nazaran yine durum kıymetlendirilir. Fakat şuan itibariyle dünyada da bu türlü tekrar kapanmalar maske yahut başka önlemlere geri dönüş yok. Bu türlü bir eğilim yok. Zira hastalık evet devam ediyor yayılıyor virüs ancak evvelkiyle karşılaştırıldığında daha hafif bir hastalık halinde ve artık pekte ölümcül değil, baktığınız vakit griple aşağı üst benzeri durumda bir hastalıkla karşı karşıyayız. Bu bizi huzursuz etmese de de paniğe neden olmasa da dikkatli olmamız gerektiği hususu açık yani dikkatli olmakta yarar var. Bilhassa risk kümesi bireylerin daha dikkatli olması lazım lakin toplumsal olarak hepimizin kendini korumak isteyen bu cins hastalıklara karşı dikkatli olmasında fayda var. 2020-2021 yılında yaşadığımız üzere toplumsal tehdit ortamının tekrar yaşanacağını düşünmüyorum bu türlü bir beklentim yok. Takip edeceğiz önümüzdeki güz devrine geçildiğinde hadise sayılarında bir ölçü artış olabilir yaşanabilir. Bu çok beklenmedik de bir şey değil. Aslında teneffüs yolu enfeksiyonlarında genelde p güz ve kış mevsiminde hadise artışları görülür. Yalnızca Covid-19 için değil grip için de bu türlü soğuk algınlığı için de bu türlü. Olay artışlarını takip edeceğiz, hadise sayıları üzerinden bir kıymetlendirme yapmak olay sayıları üzerinden bir panik oluşturmak bence çok yanlışsız değil artık. Daha çok hastalığın seyrini izleyerek karar vermemiz gerekiyor” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca – Yeni

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş