Gündem

“Kovid-19 için kırmızı alarm yok lakin önlem alınmalı” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bilhassa son haftalarda hem akciğer tutulumu yaşayan hem de Kovid-19 olumlu olan olaylarda artış gözlendiğine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kısım Lideri Prof. Dr. Şevket Özkaya, bu durumun kırmızı alarm durumuna geçecek kadar büyük bir artış olmadığını lakin yeniden de Kovid-19’un yeni bir mutasyonunun ortaya çıkabilme riskine rağmen gerekli önlemlerin alınması gerektiğini lisana getirdi.

Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Bu yeni durumun nasıl seyredeceği değerli. Kovid-19, tesirleri hafifleyerek ortamızda kalmaya devam mı edecek yoksa eskisi üzere dalga mı oluşturacak? Bu durum, alınacak tedbirleri de etkileyecek elbette. Şayet yeni bir Kovid-19 mutasyonu ile karşılaşırsak, ülkemizin bu durumdan olumsuz etkileneceğini düşünebiliriz” diye konuştu.

Dr. Uğur Şahin’in Biontech aşısının muhafazasında kalabilen yeni bir omicron alt varyantının olabileceği açıklamasına atıfta bulunan Prof. Dr. Özkaya, PCR testlerinden de kalabilen hadiselerin ortamızda olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.  Sıhhat durumundan kuşku duyan ve Kovid-19 belirtilerine benzeri şikayetleri olan vatandaşların, ara ve ferdi paklık mevzularına itina göstermeleri gerektiğinin altını çizdi.

“HAC GÖREVİNDE, BAYRAM KUTLAMALARINDA VE DÜĞÜNLERDE DİKKAT EDİLMELİ”

Pandeminin birinci vakitlerinde bilhassa hac görevini yapan, düğün ve toplu aktivitelerde bulunan vatandaşlarda ağır hadiseler ve ölümlerin görüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Özkaya, “Bu yaz yasakların kalkması ile bilhassa Kurban Bayramı ve hac görevi sonrası olay sayılarında artış yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

“65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR AŞI OLMALI”

Prof. Dr. Özkaya, 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan ve son aşılarının üstünden vakit geçmiş vatandaşlarımızın hatırlatma aşılarını olmaları gerektiğini vurguladı. Önümüzdeki aylarda, hadiselerin artmasıyla birlikte aşının hami tesirinden kaçan yeni bir mutasyon ile de karşılaşılabileceğini lisana getirdi. Bu durumda mutasyonlara karşı tesirli, yeni bir aşı formuyla tekrar toplu aşılama olabileceği öngörüsünde bulundu. Prof. Dr. Özkaya, “Vatandaşlar bu bahse şuurlu yaklaşmalı ve toplum olarak üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirerek tekrar yasaklara gerek kalmadan bu virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Yasakların geri gelmesini beklemediğini tabir eden Prof. Dr. Özkaya, sürü bağışıklığı dediğimiz toplumda aşılanan yahut muhakkak bir hastalığı atlatan bireylerin, toplumda şimdi aşılanmayan yahut o hastalığa şimdi yakalanmamış bireyleri de muhafaza özelliği olduğunu söyledi. “Bizde bu durum epey tesirli oldu ve hastalığı hafif formda geçirmemizi sağladı” diyen Prof. Dr. Şevket Özkaya kelamlarını, “Son günlerdeki olay artışlarının altıncı dalga olduğu düşünülüyor. Fakat, birinci zamanlardaki üzere hastanelerin Kovid-19 hastaları ile dolduğu yeni bir dalga formunda artış beklemiyoruz” diyerek sonlandırdı.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş