Gündem

Bayan ve Doğum Uzmanı Gürler: 32’nci haftadan evvel tatil planlaması yapın 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

BAYAN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, yaz aylarında tatile gidecek hamilelere tekliflerde bulunarak, “Gebe olmak tatil yapmamak manasına gelmiyor. Tabi gebelikte 32’nci haftadan evvel tatil planlaması yapmak daha inançlı olur” dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, hamilelere yaz aylarında dikkat etmeleri gereken mevzular konusunda tekliflerde bulunarak, “Yaz sıcakları artarak devam ediyor. Bu bizi bir taraftan memnun etti, bir taraftan da kaygılandırdı. Gebelerimiz yaz aylarında ne çeşit tedbirler almaları gerektiği konusunda sıkça sorular yöneltiyorlar. Yaz gebeliği kış gebeliğine nazaran biraz daha elverişli bir gebelik. Zira kış aylarına meskende olduğumuzdan hareket oranımız düşüyor ve kilo alımı biraz daha fazla oluyor. Yeniden eklem ağrıları, gebeliğin vermiş olduğu şişliklerle bir arada ödemler biraz daha artıyor. Yaz aylarında yürüyüşümüze dikkat ederek, yüzme sporunu yaparak bunlardan kurtulmamız biraz daha kolay” diye konuştu.

‘UZUN UÇAK SEYAHATLERİNDEN KAÇININ’

Tatil planı yapan hamileleri uyaran Dr. Gürler, “Yaz aylarında birçok insanın olduğu üzere hamilelerin de tatil planları oluyor. Hamile olmak tatil yapmamak manasına gelmiyor. Tabi gebelikte 32’nci haftadan evvel tatil planlaması yapmak daha inançlı olur. Yeniden seyahatlerimizde uzun seyahatler değil de uçak üzere kısa seyahatler tercih etmek daha elverişli olacaktır. Zira uzun seyahatlerde deveran pürüzü olduğu için bir pıhtılaşma riski kısa seyahatleri daha inançlı hale getiriyor. Araç seyahati yapacak olanların, 2 saatte bir araçtan inerek dolaşmaları ve kan sirkülasyonunu hızlandırmaları gerekiyor”

‘GÜNDE BİR ŞİŞE SODA İÇEBİLİRLER’

Hamilelere yaz ayında bol su tüketmelerini öneren Dr. Gürler,  “Yaz ayları sıcağın, nemin ve güneşin fazla olduğu aylar. Isıyla bir arada sıvı ve tuz kaybı olmasıyla hamilelerde daha fazla ödem oluyor. O yüzden bol su tüketerek, bedendeki suyu arttırmak, ödemin inmesinde çok yararlı olacaktır” sözlerini kullandı.

Suyla birlikte mineral kaybının da yaşandığına dikkat çeken Dr. Gürler, “Mineral kaybını dengelemek için yeniden günde bir sefer soda içmelerini öneriyorum. Bilhassa seyahatlerde taze yeşillik ve çiğ zerzevat tüketimi azalabilir. Zira çiğ zerzevatları dışarıda tüketmenin riskli olduğunu söyleyebiliriz. Çiğ zerzevat tüketemediğimiz durumlarda bunlardan almamız gereken birtakım mineralleri soda tüketerek sağlayabiliriz.”

‘HAVUZ YA DA DENİZDEN SONRA KESİNLİKLE DUŞ ALIN’

Hamilelerin havuz ve denize girebileceğini söyleyen Dr. Gürler, “Gebeler havuza ve denize girebilir ve yüzebilirler. Lakin enfeksiyon bulaşmaması için havuzların temizliğinden emin olunması gerekiyor. Ayrıyeten yüzerken kendilerini yormadan, sık sık orta vererek yüzmelerinde fayda var. Deniz ya da havuzda yüzme sonrası klor ya da tuzdan arınmak için duş almaya dikkat etmeli” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş