Gündem

Tüp mide ameliyatının akabinde 10 günde 10 kilo verdi 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Tüp mide ameliyatının akabinde 10 günde 10 kilo verdi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Kolu Öğr. Üyesi Prof. Dr. Murat Ulaş:

“Obezite cerrahisinin aslında olağan bir cerrahi ameliyattan hiçbir farkı yok”

ESKİŞEHİR – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi‘nde tüp mide ameliyatı olan Tayfun Göksel İpek, operasyonun akabinde 10 günde 10 kilo vererek hayallerine bir adım daha yaklaşmanın memnunluğunu yaşıyor.

Eskişehir’de yaşayan Tayfun Göksel İpek, fazla kiloları nedeniyle günlük hayatında aksiliklere karşılaşıyordu. Çok kiloyla birlikte şeker, nefes darlığı ve tansiyon üzere sorunlarla de karşılaşan İpek, operasyondan evvel 130 kiloya ulaştı. Kilo vermek için denediği farklı tekniklerden sonuç alamayan İpek, ameliyat olmaya karar verdi. Bu doğrultuda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi‘ne başvuran İpek’e tüp mide ameliyatı yapıldı. Operasyonun akabinde 10 günde 10 kilo veren Tayfun Göksel İpek, önümüzdeki süreçte ise 80 kiloya inmeyi hedefliyor.

“Bu süreçte 10 günde 10 kilo verdim”

Operasyondan evvel yaşadığı sıhhat sorunlarından bahseden İpek, “Operasyon öncesinde 130 kiloydum. Şeker hastalığım vardı. Yürüyüşümde nefes darlığı üzere sorunlarım vardı. Ameliyat oldum. Şu anda 10’uncu gündeyim. Hocamız günde 10 bin adım amaç koydu. Rahatım, şeker kıymetim 110’larda şu anda. Tansiyon sorunu de yaşıyordum, artık olağan. Bu süreçte 10 günde 10 kilo verdim. Tabi dikkat etmemiz gereken şeyler var. Gayem inşallah 80 kiloya inmek” dedi.

“Hastanın ameliyat sonrası devirde de çok kilo kaybı olmasını sağlıyor”

Hastaya uygulanan tüp mide ameliyatı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Kısmı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Murat Ulaş, “Hastamız birinci geldiğinde 130 kiloydu. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra hastayı evvel endokrine gönderdik. Akabinde psikiyatri onayını aldıktan sonra hastaya tüp mide ameliyatı yaptık. Bu ameliyatla mideyi yaklaşık 4 santimetrelik tüp haline getirdik. Hastanın ameliyat sonrası periyotta de çok kilo kaybı olmasını sağlıyor. Obezite cerrahisinin aslında olağan bir cerrahi ameliyattan hiçbir farkı yok. Bugün farklı sebeplerle yapılan bir mide ameliyatında oluşabilecek her türlü komplikasyon obezite cerrahisinde de oluşuyor. Tabi ki kendine has riskleri var. Ameliyat geçiren bir hastada oluşabilecek risklerle birebir riskler. Fakat tabi obez hastalarda oluştuktan sonra denetimi zordur” tabirlerini kullandı.

“Hormonal bir sorunu varsa ona yönelik tedavi veriyoruz”

Obezitenin farklı sistemlerle tedavi edilebileceğinden bahseden Endokrinoloji Uzmanı Dr. Göknur Yorulmaz, “Obezite toplumda çok sık görülen bir durum fakat bütün obeziteler cerrahi gerektirmiyor. Burada birçok faktör var; diyet alışkanlıklar, beslenme bozuklukları, hastaların psikiyatrik sorunları olabiliyor. Bir hasta obezite şikayetiyle geldiği vakit biz kendisini kıymetlendiriyoruz. Şayet hastanın obeziteye ulaşan nedenlerini bulabiliyorsak, hormonal bir sorunu varsa ona yönelik tedavi veriyoruz. Beslenme düzenlemesi de yapabiliyoruz. Hastalarımızın birçoğu buna yanıt veriyor ama kimi hastalarımız yarar görmüyor. Biz de bir mahzur yoksa hocalarımızla görüşerek hastayı cerrahiye yolluyoruz” halinde konuştu.

“Her 5 bireyden biri obez”

Obezitenin görülme oranları ve bireylerde olması gereken beden kitle endeksleri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Anabilim Kolu Prof. Dr. Mehmet Kılıç, hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Vücut kitle endeksini 24,9’a kadar olağan kabul ediyoruz. 25’in üzerine geçtiği vakit risk başlıyor. 34 ile 39 ortası ve biraz daha geçkini birinci derece obez hastalar. Asıl meşakkat da buradan sonra başlıyor. Her 5 şahıstan biri obez. Bayanlarda her 5 bayandan biri obez ancak her 3 bayandan biri de obez öncesi. Erkeklerin ise yüzde 17’si obez fakat erkeklerin de yüzde 39’u obez öncesi. Obeziteye baktığımızda tansiyon, eklem hastalıkları, apne, teneffüs ve cilt sorunları, diyabet, erken vefat üzere bir sürü duruma sebep oluyor. Hasebiyle obezite bir toplumsal sorun haline gelecek.”

İhlas Haber Ajansı / Şevket Can Çikot – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ