Gündem

“Borderline, bayanlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülüyor” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Psikolog Nurseli Kavak, borderline (sınırda) kişilik bozukluğunun, genel nüfus içinde yüzde 2-3 oranında görüldüğünü söyleyerek, “Borderline kişilik bozukluğunun cinsiyet acısından görülme sıklığına bakıldığında bayanlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla olduğu görülmüştür” dedi.

İnanç Hastanesi Psikiyatri Kısmı’ndan Psikolog Nurseli Kavak, borderline (sınırda) kişilik bozukluğunun, erken erişkinlikte başlayarak, insan bağlarında, benlik imgesinde, duygulanımda kararsızlık ve dürtüsellik olarak kendini gösteren yani davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ederek, his ve davranışlarının patlamalarını denetimde zahmet yaşayan kişilik örüntüsünü tabir ettiğini söyledi. Borderline (sınırda) kişilik bozukluğunun, genel nüfus içinde yüzde 2-3 oranında görüldüğü belirten Kavak, “Araştırmalara nazaran hastanede yatanlar ortasında yüzde 19, ayaktan tedaviyi sürdürenler ortasında yüzde 11 oranında olduğu gözlenmiştir. Borderline kişilik bozukluğunun cinsiyet acısından görülme sıklığına bakıldığında bayanlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla olduğu görülmüştür” diye konuştu.

BELİRTİLERİNİ SIRALADI

Kavak, borderline kişilik bozukluğunun belirtileri ile ilgili, “Benlik hissinde olumsuz değişimler, tekrarlayan intihar niyetleri yahut teşebbüsü, şahıslardan sebepsiz yere kuşku duyma, denetimsiz öfke ve saldırganlık, aile, arkadaş ve toplumsal bağlantılarda ansızın değişen uç hislere (nefret, sevgi ve aşk gibi) sahip olma, terk edilme korkusu sebebiyle yakınlık kurmada zorluk, kendilerini daima boşlukta hissetme, dikkatsiz otomobil sürme, çok ve mantıksız para harcama, husus kullanımı, çok fazla yemek yeme, çok cinsel davranışlarda bulunma, kumar oynama üzere tehlikeli ve dürtüsel hareketler yapmanın yanı sıra birkaç saat ile birkaç gün ortasında süren ani ve ağır duygudurum değişimleridir. Borderline kişilik bozukluğu yaşayan herkes bu semptomların tamamını yaşamayabilir. Kimi bireylerde yalnızca birkaç semptom görülürken, kimilerinde çok sayıda semptom görülebilir. Semptomlar sıradan olaylar tarafından da tetiklenebilir” sözlerini kullandı.

‘PSİKOSOSYAL VE BİYOLOJİK FAKTÖRLERDEN KAYNAKLANABİLİYOR’

Borderline kişilik bozukluğunun tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemekle birlikte olumsuz çevresel ve genetik faktörlerin büyük rol oynadığına dikkat çeken Kavak, “Borderline, genetik, psikososyal ve biyolojik faktörlerden kaynaklanabiliyor. Borderline kişilik bozukluğu olan şahıslar günlük hayatlarında önemli sorunlarla karşılaşabilir. Kişinin rahatsızlığı konusundaki farkındalığının azlığı, tedaviyi reddetmesi, aile yahut arkadaşlarından dayanak alamaması ve profesyonel yardım yerine farklı husus yahut bireylerden beklenti içinde olması, hastalığın seyrini kötüleştirebilmektedir. Borderline kişilik bozukluğu olan hastalar ömürleri içerisinde kimi sorunlarla karşılaşabilir” diye konuştu.

TEDAVİ USULLERİ

Borderline kişilik bozukluğunda uygulanabilecek en faal tedavi tekniğinin ise psikoterapi olduğu kaydeden Kavak, “Semptomları hafifletmek için psikoterapi birinci basamak olarak görülür. Bu bağlamda Diyalektik Davranışçı Terapi (DBT), Şema Odaklı Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT), Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) ve Psikodinamik Terapi üzere çeşitli psikoterapilerin tesirli olduğu görülmüştür. Borderline kişilik bozukluğunun belirtileri kısa periyodik olmaktan çok ömür uzunluğu sürme eğilimindedir. Tedavide erken çocukluk periyodu, travmatik anılar, aile münasebetleri güzel incelenmelidir” tabirlerini kullandı.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ