Gündem

Uzmanından çocuklarıyla tatile çıkacak ailelere ikaz 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Uzmanından çocuklarıyla tatile çıkacak ailelere ikaz

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz:

“Özellikle kız çocukları ıslak mayo ile dolaşmamalı”

Güneş, bebeklere gölgede de ziyan verebilir”

KAYSERİ – Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, çocuklarıyla tatil yapacak ailelere yaptığı ihtarlarda, saat 10.00-16.00 ortasında güneşten sakınılması gerektiğini belirterek, “Özellikle kız çocukları ıslak mayo ile dolaşmamalı ve üstleri değiştirilmeli” dedi.

Güneşin bilhassa küçük çocuklar için kimi tehlikeli sonuçları olabileceğini söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, “Çocuklarla tatil yapmak çok eğlenceli olsa da dikkat etmemiz gereken konular var. Öncelikle yazın sıcaklarda güneşten korunmaları gerekiyor. Bilhassa saat 10.00 ile 16.00 ortasında güneş ışınları dik açıyla yeryüzüne ulaşır. Bu saatlerde güneş altında uzun mühlet durmak çocuklarda güneş yanığı, güneş çarpması üzere istenmeyen sıkıntılara neden olabilir. Daha küçük çocuklarda ise isilik oluşabilir” dedi.

Güneş, bebeklere gölgede de ziyan verebilir”

Güneşin dik açıyla geldiği öğle saatlerinde güneşten korumak isteyenlerin ailelerin çocuklarını gölgede tutmaya çalıştığına dikkat çeken Dr. Yılmaz, “Bu saatler ortasındaki ışınlar, gölgede de çocuklara ziyan verebilir. Bu yüzden çocuklar gölgede bile olsa hami güneş kremini belirli aralıklarla da olsa kullanmak gerekiyor. Akşam saat 18.00-19.00’den sonra güneş kremini biraz daha azaltabiliriz” diye konuştu. Dr. Yılmaz, halk ortasında “Güneş kremi kullanılırsa D vitamini oluşmaz” üzere yanlış bir niyet bulunduğuna işaret ederek “Etkinliğini azaltan kimi durumlar olmasına rağmen genelde güneş kremlerinin D vitamini almasına büyük oranda mahzur olmuyor” dedi.

“Havuzdan sonra çabucak duş alınmalı”

Dr. Yılmaz, bilhassa kız çocuklarının havuzdan çıkınca mayolarının değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Yine güneşin dik geldiği vakitlerde bilhassa havuza az girilmeli. Havuza girildikten sonra çabucak kurulanmalı ve çabucak duş alınmalı. Zira başka çocuklardan kaynaklı oluşan mikroplar havuz suları ile çocuklara bulaşabilir ve bilhassa ishal ve idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilir. Bu yüzden çabucak kurutulup pak kıyafetler giydirilmeli” dedi.

6 aydan daha küçük bebeklerin havuza sokulmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Yılmaz, “Deniz suyu çok daha pak, tuzlu olduğu için çok daha emniyetli bir su. Birinci 6 ay yalnızca denizle vakit geçirmeleri daha âlâ olur. ya da kendi tek özel kullanımlık havuzları olursa, bunların kullanılmasında bir sakınca yoktur” sözlerini kullandı.

“6 aydan sonra bebeklere su verilmeli”

Yazın 3 yaşından büyük çocukların günde 4 -12 bardak ortası su tüketmeleri gerektiğini ve balık yağı alımının da kıymetli olduğunu söyleyen Dr. Yılmaz, kelamlarına şu halde devam etti:

“Yazın çocuklarımızda beslenme çok değerli bilhassa de tatilde güneşin altında fazla vakit geçirileceği için, bebeklere de 6 ay sonrasında kesinlikle su verilmesi gerekli. Şayet bebek 6 aydan küçükse ve sadece anne sütü alıyorsa ek olarak su vermeye gerek yok. Çünkü, anne de sıcakta sık su içtiği için sütünde bebeği için kâfi ölçüde su oluyor. Birinci 6 ayda formül mama ile beslenen bebeklerde su desteği yapılabilir. 6 ay sonrasındaki bebeklerde de beslenmesine sulu besinler bilhassa de yaz meyveleri aromalı meyve suları eklenebilir.”

“Çocuklar günde 12 bardak su içebilir”

3 yaşından büyük çocukların günlük 4 ile 12 bardak ortasında su içebileceğini belirten Dr. Yılmaz “Örnek veriyorum 8 yaşındaki bir çocuk 12 bardak su içebilir. Bu formda bol ölçüde su içilip mevsim meyvelerinden faydalanarak su muhtaçlığını gidermesi çok güzel olur. Yazın beslenmesine de dikkat etmeliyiz. Bol güç harcayan çocukların kemik ve kas dokusunu koruyacak protein, yağ açısından güçlü balık, tavuk eti üzere besinleri çokça kullanabiliriz. mevsimsel olarak balık yazın daha az bulunacağından balık yağı destekleri alınabilir. lakin toplumda yazın balık yağı kullanılmaz diye bir yanlış niyet var. Biz ailelere de yazın balık yağı alınabilir, sakıncası yok diyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Eren Kan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ