Gündem

Uzmanından KKKA virüsü bulaştıran kenelere karşı ihtar 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Medicana Sivas Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasret Aldemir, kene ısırmasına karşı alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi verdi.

Aldemir, yaptığı yazılı açıklamada, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının, keneler tarafından taşınan bir tıp virüsle bulaştığını, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır hadiselerde kanama üzere belirtiler gösterdiğini aktardı.

Aldemir, “Hastalık ülkemizde esas hastalık etkenini taşıyan kenenin tutunması yahut bununla temas sonucunda kenenin çıplak elle toplanması ve ezilmesiyle bulaşmaktadır. Bunun yanı sıra hastalık viremik periyottaki (virüs ya da virüslere ilişkin kesimlerin kan dolanımına katıldığı dönem) hayvanların yahut hasta bireylerin kan, doku, beden çıkartılarına korunmasız temas sonucunda da bulaşabilmektedir.” sözlerini kullandı.

Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları üzere kene tarafından riskli alanlara gidilirken, kenelerin bedene girmesini engellemek gayesiyle mümkün olduğu kadar bedeni örten giysilerin tercih edilmesi gerektiğine dikkati çeken Aldemir, şunları kaydetti:

“Pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıyeten kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Kene tarafından riskli alan dönüşlerinde kişi kendisinin ve çocuklarının bedeninde bilhassa kulak ardı, koltuk altları, kasıklar ve diz gerisi olmak üzere kene olup olmadığını denetim etmelidir. Kenenin yapıştığı fark edildiyse hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak koşuluyla bedene tutunmuş kene en kısa müddette çıkarılmalı.”

AA / Göksel Cüneyt İğde – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ