Gündem

Maymun çiçeği virüsü öldürücü mü? 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Dünya, koronavirüsün tesirlerini şimdi aşamamışken yeni bir ölümcül salgınla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle, maymun çiçeği virüsü öldürür mü, sorusunun cevabı merak edilen hususlar ortasında yer aldı. İngiltere, ABD, İspanya, Portekiz ve Kanada’nın akabinde İtalya ve İsveç’te de maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) hadiselerine rastlandı. Maymun çiçeği virüsü öldürücü mü?

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Maymun Çiçeği virüsü çoklukla hafiftir ve birçok hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde güzelleşir. Tekrar de, hastalık ölümcül olabilir. Lakin, bulaştığı insanların yüzde 10’unu öldürebilir. Mevcut salgına neden olan daha hafif suş, 100’de birini öldürür. Covid’in birinci vurduğu vakte emsal. Maymun Çiçeği virüsü, bedeninizin enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinin birtakım taraflarını kapatır. Bedeninizin savaşamayacağı öbür virüslerin ve bakterilerin varlığı nedeniyle, en makus durumlarda hastalar bedende ölümcül bir şoka ve kan zehirlenmesine yenik düşebilir. Vefat, genç hastalarda daha mümkündür. Deri lezyonları ağrılı ve form bozucudur ve diğer enfeksiyonların kaynağı olabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Maymun Çiçeği virüsü, insanların ekseriyetle batı ve orta Afrika’nın tropik bölgelerinde kaptığı az bir viral enfeksiyondur. Çoklukla virüsü barındırdığı bilinen sincap üzere hayvanlarla direkt temas yoluyla yayılır. Bununla birlikte, enfekte bir şahısla çok yakın temas yoluyla da bulaşabilir. Maymun Çiçeği virüsü birinci olarak 1958’de araştırma için tutulan maymunlarda çiçek gibisi bir hastalık salgını meydana geldiğinde keşfedildi. Birinci insan hadisesi 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kaydedildi ve enfeksiyon o vakitten beri bir dizi Orta ve Batı Afrika ülkesinde rapor edildi. Şimdiye kadar Afrika dışında yalnızca bir avuç hadise bildirildi ve bunlar kıtayla seyahat kontakları olan beşerlerle sonlu kaldı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ 7 ÜLKEYE YAYILDI

Afrika dışında teyitli yahut kuşkulu olay gösteren ülke sayısı 7’ye yükseldi. Birleşik Krallık’taki dokuz hadiseden altısı Londra’da, ikisi İngiltere’nin Güney Doğusunda ve biri Kuzey Doğu’da bulunuyor. Nijerya’dan gelen birinci hasta olan Birleşik Krallık hastalarından biri hariç tümü, Birleşik Krallık’ta enfekte olmuş üzere görünüyor ve birçok irtibatlı değil. ABD, kısa mühlet evvel Kanada’dan dönen Massachusettsli bir adamda birinci maymun çiçeği hadisesini bir gecede bildirdi. Kanada’da en az on üç muhtemel hadise araştırılıyor ve virüsü doğrulamak için testler yapılıyor. İspanya’da yedi bireye teşhis konuldu ve onlarca kişi daha hastalık için izleniyor ve test ediliyor. Portekiz, dokuz olayın doğrulandığını söyledi.

HASTALAR BİRBİRİYLE TEMASLI DEĞİL

Uzmanlar, bilinen hadiselerin buzdağının görünen kısmı olmasından korkuyorlar ve hastaların birçok birbiriyle ilişkili değil, bu da daha geniş bir alana yayıldığını gösteriyor.

DSÖ MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ KONUSUNDA UYARDI

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), önümüzdeki haftalarda daha fazla ülkede daha fazla hadise beklediği konusunda uyardı. Maymun çiçeğinin bireyden şahsa bulaşmasının son derece ender olduğu düşünüldüğünden, salgın uzmanlar tarafından ‘olağandışı’ olarak tanımlandı. Şimdiye kadar virüs, Batı yahut Orta Afrika dışında sadece dört ülkede tespit edilmişti ve tüm olayların kıtayla direkt seyahat kontakları vardı.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş