Gündem

Uşak Üniversitesi’nde ‘kişiye özel ilan’ iddiası

Paylaş

Yükseköğretim Kurulu’nun kişiye özel ilanlara yönelik yaptırımları olmasına ve yayımladığı yönetmeliğe rağmen üniversiteler kişiye özel ilanlar verildiği iddia edildi. Uşak Üniversite’nin 23 Haziran tarihinde verdiği doktor öğretim üyesi ve profesör ilanlarında yer alan şartlar dikkat çekti.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre, Uşak Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açılan ilanda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Mali İktisat Anabilim Dalı’na bir doktor öğretim üyesi alınacağı belirtildi. İlanda aranan şartlar için şu ifadeler kullanıldı: “Doktorasını İktisat alanında yapmış olmak. Finansal erişim ve emeklilik fonları üzerine bilimsel çalışması olmak.”

Yükseköğretim Kurulu Akademik Arama’da yer alan bilgilere göre bu ilan şartlarını taşıyan yalnızca bir kişi var. Üniversitenin aynı bölümünde araştırma görevlisi olarak görev yapan E.Ş.’nin, “Finansal erişim ve emeklilik fonları arasındaki etkileşim: Avrupa Birliği geçiş ekonomilerinden elde edilen kanıtlar” ve “Finansal erişim ve ekonomik büyüme: Türkiye’den kanıtlar” başlıklı iki bildirisi bulunuyor.

Şartları bir kişi karşılıyor

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Uluslararası İktisat Ve İktisadi Gelişme Anabilim Dalı için açılan profesör ilanı için ise aranan şartlarda, “Doçentliğini Uluslararası İktisat alanında almış olmak. Finansal erişim alanında bilimsel çalışması olmak” denildi.

Yükseköğretim Kurulu Akademik Arama’da yer alan bilgilere göre bu şartları da yalnızca bir kişi taşıyor. Aynı bölümde doçent olarak çalışan M.H.Ö.’nün, “Finansal gelişme, finansal erişim ve birincil enerji kullanımı: Avrupa Birliği geçiş ekonomilerinden kanıtlar” başlıklı bir makalesi bulunuyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen yıl 9 Mart’ta “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlamıştı. Yönetmelikte, “İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez” denilmişti.

Kaynak t24


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş