Gündem

Pandeminin lokomotif hastanesinde 2’nci Covid-19 ağır bakımı açıldı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

COVİD-19 ile çabada lokomotif olan Ankara Kent Hastanesi‘nde olay sayılarındaki yükseliş ile birlikte pandemi ağır bakım alanları yine açılmaya başladı. Haziran ayında 1 olan Covid-19 ağır bakım alanı, artık 2’ye yükseldi.

Ankara Kent Hastanesi‘nde vaka sayılarının düşmesiyle birlikte ağır bakım ünitesi sayısı 10’dan 1’e kadar düştü. Haziran ayı başında 1 olan 24 yataklı Covid-19 yoğu bakım alanı, son devirde hadiselerdeki artış ile birlikte 2’ye yükseldi. Ankara Kent Hastanesi Covid-19 Ağır Bakım Sorumlusu ve Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Covid-19 ağır bakım alanında yatan hasta sayısında artış olduğunu belirterek, “Bir Covid-19 ağır bakım alanında 24 hastamız oluyor. Pik olan periyotta 10 adet alanımızı Covid-19 için ayırmıştık. Gereksinime nazaran de tutum ve form alabildik. Çok süratli aksiyon alan bir hastaneyiz bu manada. Haziran ayının başında bu alan 1’e kadar düştü. Şuanda bir kıpırdanma var. Tekrar aksiyon alıyoruz. Servislerde de olay sayısının artmasıyla hasta sayımız artıyor. Lakin bir yandan düzgünleşme sürecini tamamlayanlar da taburcu edilerek o dönüşüm daima sağlanıyor. Covid-19 servislerinde de yüzde 35-40 oranında bir artış kelam konusu” dedi.

‘ŞİDDETLİ BİR ARTIŞ VAR’Prof. Dr. Turan, haziran ayı başlarında olay sayılarının çok önemli manada azaldığını hatırlatarak, “O vakitler müspet kişi sayısı azalınca buna bağlı hastane ve ağır bakım yükü de çok önemli manada azalmıştı. Fakat bilhassa son haftalarda şiddetli bir artış var. Giderek artıyor. Artan hadise sayısı bilhassa polikliniklere başvuran olay sayısı ve bu müracaatların olumlu çıkma oranları epeyce yükseldi. Bu durum hastaneye yatış muhtaçlığı olan hastaları getiriyor; beraberinde ağır bakım gereksinimi olanları da. Lakin şunu net söyleyebiliriz ki pandeminin ağır pikleri devrinde kendi hastanemizde çok sayıda ağır bakım alanını Covid-19 ağır bakım alanı yapmıştık. Haziran başında olayların yeterlice azalmasıyla 1 adet Covid-19 ağır bakım alanımız vardı. Lakin şuan itibariyle bu alanımız 2 katına çıktı. Artış var; fakat ağır bakım alanında şuan çok önemli bir yansıma yok” diye konuştu.’ÖNCEKİ PİKLER ÜZERE DEĞİL’Prof. Dr. Turan, Ankara Kent Hastanesi’nin salgında acil durumlara her vakit hazır da olduğunu bildirerek şunları söyledi:

“Biz büyük bir hastane olmamız nedeniyle çok sayıda servis alanını ve ağır bakım alanını Covid-19 için ayırmıştık. Pikin en ağır olduğu devirlerde bu alanlarda yüzde 100’e yakın bir doluluk oranı ile çalışıyorduk. Daha sonra olay sayılarının giderek azalması ve bilhassa Haziran ayının başlarında bunun tesirinin azaldığını yeterlice görmemizle birlikte Covid-19 olmayan hastalarımıza hizmet vermeye devam ettik. Ancak son 2-3 haftadır tekrar bir kıpırdanma var. Covid-19 sayılarında artış kelam konusu. Bu artış hastanemize yansıdı; lakin evvelki pikler üzere ağır değil doğal ki. Önümüzdeki günler bize daha açık ve net bir halde gösterecek bilhassa bu son bayram periyodunun tesirlerini.”


Demirören Haber Ajansı / Kaan Ulu – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ