Gündem

Son Dakika: Bolu’da içme suyundan etkilenenlerin sayısı artıyor! Hastaların 53’ü çocuk, 14 kişi ise ağır bakımda 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bolu‘ya bağlı Yuva köyünde Kurban Bayramı’nın son gününde çok sayıda kişi benzeri şikayetlerle hastaneye başvurdu. Çoğunluğu çocuklar olmak üzere, hastalarda genel olarak karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye götürülen çocuklar ve yetişkinlerin birinci belirlemelere nazaran zehirlendiği belirlendi. Zehirlenme olaylarında sayı ilerleyen günlerde de artmaya devam etti. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hadiselere ait son durumu paylaştı.

“ŞU ANA DEK OLAYDA CAN KAYBI OLMADI”

Bakan Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bolu Çaydurt Yuva Köyü bölgesinde içme suyundan etkilenenlerin sayısı 45’i yetişkin, 53’ü çocuk olmak üzere 98’e ulaştı. 14’ü ağır bakımda olan 43 hastanın tedavisi devam ediyor. 17 hasta öteki kentlerdeki hastanelere sevk edilmiş durumdadır. Şu ana dek olayda can kaybı olmadı” tabirlerini kullandı.

KAYNAKLARDAN NUMUNE ALINDI

Öte yandan, Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü ve Halk Sıhhati Vilayet Müdürlüğü takımları çocukların içtiği su ile yediği yiyeceklerden numune aldı. Sıhhat Bakanlığı’ndan özel bir grup de zehirlenmenin sebebinin belirlenmesi için Bolu’ya gelerek inceleme başlattı. Köyde yaşayan vatandaşlara içme suyunu içmemeleri tarafında ikazlarda bulunuldu. Köye içme suyunun sağlandığı su deposu boşaltılarak dezenfekte edildi. İlaçlı dezenfekte sürecinin akabinde suların kaynatılıp kullanılması istikametinde ihtar yapıldı. Ayrıyeten su deposunu besleyen kaynaklardan da numuneler alındı.

“SUYA MİKROP KARIŞMIŞ OLABİLİR”

Bolu Valisi Erkan Kılıç dün yaptığı açıklamada, “Nereden kaynaklandığı noktasında çalışılıyor. Su kaynaklı olarak düşünüyoruz. Lakin tam olarak netleşmedi. Birkaç gün sürer sonuçların çıkması. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel ve su taşkınlarından ötürü suya mikrop karışmış olabilir diye düşünüyoruz lakin tam olarak netleşmedi” dedi.

“DAHA ÇOK ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜYOR”

Köyde imamlık yapan Zeki Yeşiller ise yaşananları şöyle anlattı: “Cumartesi günü bayramdan sonra halk ortasında karın ağrısı ishal görülmüş. Cumartesi günü Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri muhtarımızla geldi. Sulardan analiz alındı. Daha çok çocuklarda görülüyor. Büyük insanlarda daha hafif geçtiği fakat kanlı ishal olduğu söylendi. Sıhhat Müdürlüğü grupları depodan ve yaylalardan tahlil aldılar. Dün akşam sular temizlendi. Dezenfekte edildi, klorlandı. Dünden beri şebekede su yok. Akşam özel yönetim tarafından su getirildi. Saat 3.00’a kadar halka su dağıtıldı. İnşallah çocuklarımıza bir şey olmaz. Her ailede yok. Nasıl bir şey olduğunu anlamadık.”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş