Gündem

Erzincan haber… Erzincan’da bu dönem 103 kişi KKKA hastalığına yakalandı, 3 kişi hayatını kaybetti 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Erzincan‘da bu dönem 103 kişi KKKA hastalığına yakalandı, 3 kişi hayatını kaybetti

ERZİNCAN Erzincan‘da mayıs ayından itibaren 134 kişi KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. 103 hastanın test sonucu müspet çıkarken 3 kişi KKKA nedeniyle hayatını kaybetti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi bilhassa Orta Anadolu ve Doğu Karadeniz’in Orta Anadolu’ya komşu vilayetleri başta olmak üzere bilhassa Kelkit Vadisi alanında her yıl birçok hadise görülüyor. Hastalığa Erzincan‘ın merkezinde ve ilçelerinin kırsal bölümlerinde de yaygın olarak rastlanırken mayıs ayından bu güne kadar KKKA Hastalığıyla hastaneye giden 3 kişi hayatını kaybetti. Erzincan‘da havaların ısınmaya başladığı mayıs ayından itibaren kenelerden insanlara geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olaylarında artış yaşanıyor. Dönem boyunca kentte 3 kişi kene ısırması sonucu hayatını kaybederken, 100’ün üzerinde şahsa KKKA tanısı koyuldu. Erzincan Mengücek Gazi Eğitin ve Araştırma Hastanesinde vazifeli Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Faruk Karakeçili, bu artışın eylül ayının sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Erzincan’da mayıs ayından itibaren 134 kişi kene ısırması sonucu KKKA hastalığı sebebiyle hastaneye müracaat etti. Bu hastalardan 103 adedinin test sonucu olumlu çıkarken 3 kişi kene ısırması sonucu KKKA olarak hayatını kaybetti. Uzmanlar; ateş, halsizlik, eklem ağrıları üzere bulguları ile hastanelere gelen şahısların toprağa çıkıp çıkmadığının yanı sıra çiftçilik yapıp yapmadığını da sorguluyor.

Doç. Dr. Faruk Karakeçili son 10 yılın en yüksek hadiselerini gördüklerini tabir ederek, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını konuşacağız. Bölgemizin önemli sorunu. Olağan kurallarda son yıllarda bir artıştan bahsetmiştik. Mayıs ayının ortalarında konuşmuştuk, dönemin birinci başladığı periyotlarda. Son 10-11 yıla baktığımız vakit aslında Erzincan ve etraf vilayetlerde daha az hasta takip ediyorduk fakat bilhassa pandemi ile birlikte son 3 yılda ki artışa dikkat çekmiştik. Bu yıl da tekrar beklediğimiz üzere çok yüksek sayılarla gidiyoruz. Yeni durumumuza baktığımız vakit Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak şuan kliniğimiz de toplam 11 tane yatan hastamız var. Ağır bakımda yatan hastamız yok. Bu periyoda baktığımız vakit, dediğim üzere; mayıs ayında konuştuğumuzda 9 tane olumlu hastamız vardı ancak şuana kadar, şu tarihe kadar bize başvuran 134 tane kuşkulu hasta oldu. Bunların 103 adedinin test sonucu kesin olumlu çıktı. 100’ün üzerinde bir olumluluk oranımız var. 5 tane hastamızın şimdi sonucu çıkmadı, klinikte yatıyor lakin 100’ün üzerinde pozitifliğimiz var. Maalesef 3 tane vatandaşımız da hayatını kaybetti bu periyot boyunca. Bir tanesi ağır bakıma alınmıştı, yaşlı bir hastamızdı ancak öbür 2 hastamız daha genç yaşlardaydı. Bu 3 vatandaşımızı maalesef hastalık nedeniyle kaybettik. Bu yıl da hala dönem bitmedi, müracaatlar ağır bir biçimde devam ediyor. Vatandaşlarımızı tekrardan uyarmak istiyoruz. Keneye karşı biraz daha dikkatli olsunlar. Kene tutulması durumunda da en süratli bir biçimde sıhhat kuruluşlarına başvurmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Emin Ferhat Sevilir – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş