Gündem

Kanser hastalığına güzel geldiği tespit edilen uçkun bitkisinin turşusu yapıldı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Kanser hastalığına uygun geldiği tespit edilen uçkun bitkisinin turşusu yapıldı

HAKKARİ Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşayan 3 arkadaş, ilkbahar aylarında bizatihi yetişen ve kanser hastalığına âlâ geldiği tespit edilen uçkun bitkisinin turşusunu yaptılar.

Hakkari ve ilçelerindeki yüksek dağların yamacında yetişen ve bölgede ‘yayla muzu’ olarak bilinen uçkun bitkisinin turşusu yapıldı. İlçede yaşayan Bekir, Hamit ve Cemal Uysal isimli 3 arkadaş, ilkbahar aylarında Şemdinli ve Yüksekova‘da topladıkları uçkunlardan turşu yaptı. 3 arkadaşın Yüksekova Cengiz Topel Caddesi üzerinde satışa sundukları uçkun turşusu, vatandaşlar tarafından ağır ilgi gördü.

Dağlarda zaten yetişen bitkilerin kıymetlendirilmesi gerektiğini tabir eden Bekir Uysal, “İlkbahar aylarında bölgemizde uçkun bitkisi çok var. Bu da memleketimizin vazgeçilmez bir tadıdır. Çabucak çabucak tüm yüksek dağlarımızda yetişiyor. Vatandaşlarımız topladıkları uçkunları birebir günde tüketmek zorunda kalıyordu. Tüketmeseler, ellerinde çürüyor. Bizde 3 arkadaş bir ortaya gelip uçkunlar ziyan olmasın diye turşuya dönüştürmek istedik. Bizde turşusunu yapıp vatandaşımıza sunmaya başladık. Bu turşuda şifa var. Bu uçkunları yalnızca biz toplamadık, vatandaşlardan da satın aldık. Şükürler olsun başardık. Şu an uçkun turşusunu satışa sunduk ve baya da ağır bir ilgi var” dedi.

“Artık şifalı otu her mevsim yiyebiliriz”

Dağlardaki şifanın turşu halinde piyasaya sunulmasında memnun olduğunu söyleyen Gökhan Tire ise “Özellikle doğal şeylerin memleketimizde satılması bizi oldukça şad etti. İnsanlarımızın bu şifalı otlardan faydalanmaları çok hoş. Sağ olsun arkadaşlar yenilikçi bir özveri ile hoş bir şey yapmışlar. Dağlarda topladıkları uçkunları turşu haline getirmişler. Bizde şu an bu şifalı turşuyu alıyoruz. Zira uçkun her biçimde insan bedeni için düzgün geldiğini biliyoruz. Bizde diyoruz artık bu çeşit faaliyetlerin devamı gelsin. Zira dağlarımızda hoşluklar fışkırıyor. Arkadaşları da tebrik ediyorum. Hoş bir yere değinip faydalanmak bakımında uçkun turşusunu yapmaları hoş olmuş” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Metin Tek – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş