Gündem

Helikopter ambulans en ağır günlerini yaz mevsiminde yaşıyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Helikopter ambulans en ağır günlerini yaz mevsiminde yaşıyor

Hava 61 Helikopter Ambulans bu yılın 6 ayında 155 hastaya ulaşarak hastanelere naklini sağladı

Helikopter ambulans bilhassa yaz aylarında yaylalara inerek hastaların naklini gerçekleştiriyor

TRABZON – Hava 61 Helikopter Ambulans bu yılın 6 ayında 155 hastaya ulaşarak hastanelere naklini sağlarken en ağır günlerini yaz mevsiminde yaşıyor.

Türkiye‘de en çok hava ambulansı kullanılan bölgelerden biri olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Hava 61 Helikopter Ambulansı bölgenin güç coğrafyasında hizmet veriyor.

Trabzon‘da 2009 yılı Ekim ayından itibaren hizmete giren helikopter ambulans, Trabzon‘un yanı sıra başka komşu vilayetlere de hizmet verirken, bu yılın 6 ayında 155 hastadan 5 kadarını yaylalardan alarak hastanelere naklini gerçekleştirdi.

Sıhhat Bakanlığı, Trabzon Vilayet Sıhhat Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Hava 61 Helikopterini en çok bölgede ani değişen hava koşulları zorlarken helikopter, yaylaların yanı sıra kara yoluna inerek hastaların imdadına yetişiyor.

Türkiye‘nin sıkıntı coğrafyasında uçuş yapan Hava 61 Helikopter Ambulans geçen yıl 299 hasta için havalanırken, bugünlerde havaların ısınmasıyla birlikte yüksek kısımlardan gelen acil davetlere karşılık vermeye çalışıyor.

“Yaz aylarında hadiseler daha yoğun”

Ambulans helikopterin kaptan pilotu Mehmet Kaya, günde 4-5 olaya gittiklerini belirterek yaz mevsiminde daha ağır olduklarını söyledi.

Bölgenin meteorolojik kaideler bakımından güç bir bölge olduğunu tabir eden Kaya, “Çalışma kurallarımız gündoğumu, günbatımı ortasında oluyor. Günde ortalama 3-4 olaya gittiğimiz oluyor. Bazen meteorolojik koşullar uygun olmadığı vakit gidemediğimiz olaylar oluyor. Lakin günlük azamî 4-5 hadiseye gidiyoruz. Yazın turizm mevsimi olması, yaylalarda insan yoğunluğunun fazla olması, meteorolojik kaidelerin da uygun olması halinde daha fazla hadiseye gidiyoruz. Türkiye’de meteorolojik kurallar bakımından en güç iklim bilhassa Doğu Karadeniz bölgesinde. Zira bölgede hava genelde kapalı, yaylalar daima bulutlu. Münasebetiyle meteorolojiyle ilgili daima sorunlarımız oluyor. Tıpkı vakitte bölgenin dağlık olması bölgeye iniş, kalkışlarda bizi zorluyor” dedi.

“Bu yıl birinci yarısında 155 hastanın naklini gerçekleştirdik”

Trabzon Vilayet Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Yusuf Eray Uslu ise, geçen yıl 299 bu yılın 6 aylık periyodunda ise 155 hastanın helikopter ambulansla hastanelere naklinin yapıldığını söz ederek, “Helikopter ambulansımızla geçen sene 299 hastamızı hastanelere naklini gerçekleştirdik. Bunlardan 14 tanesi Trabzon’un yüksek kesitlerden, yaylalarından olay yerinden aldığımız hastalardı. Bu yıl birinci 6 ayında 155 hastamızı helikopter ambulansla hastanelere naklettik. Bunlardan 4-5 tanesi yaylalardan aldığımız hastalar. Artık yaz dönemi açıldı vatandaşlarımız yaylalarda ikamet etmeye başladı. Yazın vilayetimize dışardan gelenlerle birlikte nüfusumuz arttığından önemli bir yoğunluk kelam konusu. Münasebetiyle olay sayımız da artıyor” diye konuştu.

Pandemi periyodunda de ağır hadise periyodu yaşadıklarını kaydeden Uslu, “Pandemi periyodunda ve evvelki devirlerde de yeniden çok sayıda hastamizin naklini gerceklestirdik. Hastaneler ortası olsun acil servislere gelen hastalarımız olsun helikopterle ilgili yerlere naklini yapabiliyoruz. Bununla ilgili talebi birinci ileten acil servisteki doktorlarımız oluyor. Konutunda, yaylada, uzak bir noktada olan vatandaşlarımız da arayabiliyor. Önemli bir sıhhat sorunu yaşadığında, komuta merkezimizi, 112 acil davet merkezimizi aradıklarında karşılarına sıhhat çalışanları çıkıyor. Gelen olaylar komuta merkezinde değerlendirildikten sonra helikopter için uygun olup olmadığı belirleniyor” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş