Gündem

Son dakika… Bakan Koca: Covid-19 olaylarında artış olsa da hastane yükünde azalış sürüyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

SIHHAT Bakanı Fahhrettin Koca, Covid-19 vakalarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, hastane yükündeki azalışın sürdüğünü söyledi. Koca, “Kötü günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” dedi.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, Covid-19 vakalarının artmasına bağlı maske yasağının tekrar geri getirilip getirilmeyeceği sorusu üzerine, “Hastalık artık grip üzere seyrediyor. Lakin ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Covid-19 risk oluşturmaya tekrar devam edecek. Risk kümesinde olanların ferdî önlemlere dikkat etmeleri ehemmiyet arz ediyor. Grip kıymetinde olan hastalık toplumsal manada kaygı sebebi olmaktan çıktı. Olay sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam bilakis, hastane yükündeki azalış tekrar sürmektedir. Makûs günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” dedi.

‘HEKİM VE HASTA AÇISINDAN ADİL BİR DÜZENLEME’Bakan Koca, hekimlerle yaptığı bir toplantıdaki açıklamalarına yönelik sorulan “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor?” sorusu üzerine şöyle dedi: “Tüm dünyada tıp, malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar ortasında sıkışmış durumda. Bu nedenle, tüm dünyada, giderek, doktorlar mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dahil, bahse hassas ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler. Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir sistem geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan malpraktis yasası son derece kıymetli. Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne tabip mağdur oluyor. Kasıt olmadığı surece tazminatın tabibe rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik. Bu sorun yüzünden, Türk doktorlarının uygulamadaki muvaffakiyetlerinin da tehlikeye girmeye başlayacağı bir devir gelmekteydi. Şayet bu yasa çıkmamış olsaydı süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Tabip ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı.”

Demirören Haber Ajansı / Nursima Özonur – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş