Gündem

Hareket hastalığı yani yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu teklifleri kesinlikle deneyin 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı bir diğer deyişle araç tutması, otomobilde tümseklerin üzerinden geçmek yahut bir teknede üst ve aşağı hareket etmek üzere seyahat ederken tekrarlanan hareketlerden kaynaklanır.

Hareket hastalığı, hareketle tetiklenen hasta bir histir. Otomobillerde, otobüslerde, trenlerde, uçaklarda yahut teknelerde görülür. Cümbüş seyahatlerinde yahut sanal gerçeklik tecrübelerinde ortaya çıkabilir. Diğerlerinin yahut objelerin hareketini görmek onu tetikleyebilir.

Hareket hastalığı hayatı tehdit edici değildir. Lakin, seyahat etmeyi tatsız hale getirebilir. Evvelden tedbirler almak, tesirleri önlemeye yahut azaltmaya yardımcı olur.

Hareket hastalığında tetikleyiciler şunlardır;

– Ufku göremeyen bir otomobilin art koltuğunda olmak

– Otomobilde okumak

– Otomobile gereğince hava girmemesi

Araç tutması yaşlı insanlarda, gebe bayanlarda ve 5 ile 12 yaş ortasındaki çocuklarda yaygındır. Ayrıyeten migren baş ağrıları olan bireylerde de yaygın olarak gözlenir. Genetik olabilir. Hareket durduğunda, hareket tutması durur. Yavaş yavaş daha yeterli hissetmeye başlarsınız. Az durumlarda, hareket hastalığı iç kulağınızdaki bir sıkıntıdan ötürü tetiklenir. Bunun nedeni sıvı birikmesi yahut kulak enfeksiyonu olabilir. Parkinson hastalığı da taşıt tutmasına neden olabilir.

Hareket hastalığının belirtileri

Semptomlar ikaz vermeden ortaya çıkabilir ve çabuk kötüleşebilirler. Midenizde rahatsızlık hissedebilirsiniz (bulantı). Başka semptomlar ortasında kusma, soluk cilt, baş ağrısı, soğuk ter, baş dönmesi ve sonluluk bulunur.

Hareket hastalığına ne sebep olur?

Hareket hastalığı, gördükleriniz ve hissettikleriniz ortasındaki bir dengesizliktir. Otomobilde, otomobil ileri hakikat hareket ederken, bedeninizin hala duruyor oluşundan ötürü iç kulak beyninize gözlerinizin gördüğünden farklı sinyaller gönderir. Bu baş karıştırıcı bildiriler kendinizi hasta hissetmenize neden olur.

Hareket hastalığı nasıl teşhis edilir?

Seyahat ederken semptomları farkedersiniz. Tekrar tekrar hareket tutması yaşarsanız hekiminize görünün. Hekiminiz fizik muayene yapacaktır. Kulaklarının içine ve gözlerinize bakacaktır. Hekiminiz tedaviyi önermeden evvel size sıhhat geçmişiniz hakkında sorular soracaktır.

Hareket hastalığı semptomlarını azaltacak teklifler

Seyahat ederken taşıt tutmasından muzdarip olduğunuzu biliyorsanız, evvelden plan yapın ve tedbirler alın. Yol tutmasını önleyebilecek yahut semptomları hafifletebilecek adımlar;

– Yol tutması ilacını seyahatten bir ila iki saat evvel alın.

– Yanlışsız koltuğu seçin. Ön yolcu koltuğu otomobilde en uygunudur. Bir teknede orta noktayı seçin. Bir uçakta kanadın üzerine oturun. Bir trende yüzünüzü öne çevirin. Bir trende bir pencerenin yanına oturun. Bu koltuklarda daha az sarsıntı vardır. Ufku görmenizi sağlarlar. Seyir halindeyseniz, geminin önünde yahut ortasında bir kabin ayırtın. Su düzeyine en yakın bir oda isteyin.

– Bol hava alın. Klimayı kullanın yahut otomobilde camı açın. Havalandırmayı uçakta kendinize yanlışsız yönlendirin. Kapalı bir teknedeyken bir pencerenin yanına oturun.

– Değiştiremeyeceğiniz şeylerden kaçının. Örneğin, bir hız teknesine binmeyin. Dalgalar ve çarpmalar sizi hasta edebilir. Bundan kaçınamıyorsanız, evvelce ilaç alın.

– Otomobilde, uçakta yahut teknedeyken okumayın, telefon ve tablet ekranına bakmayın. Pencereden ufka bakın. Uzaktaki bir objeye bakın.

– Kendinizi hasta hissettiğinizde uzanın.

– Seyahatten evvel yahut seyahat sırasında ağır yemekten kaçının. Bunun yerine küçük porsiyonlarda sade yiyecekler yiyin. Seyahatten evvel yahut seyahat sırasında yağlı, baharatlı yahut asitli yiyecekler ve içecekler tüketmeyin.

– Çokça su için. Alkol tüketiminden kaçının.Belirtileriniz birkaç günden uzun sürerse hekiminize görünün.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş