Gündem

Yazın güneş gözlüğü ve şapka kullanmak migrenden korunmada değerli 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Velioğlu, yaz aylarında migrenin tetikleyici tesirlerinden korunmak için şapka takmak, güneş gözlüğü kullanmak ve güneş zirvedeyken yürüyüş yapmamak gerektiğini bildirdi.

KTÜ Farabi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Velioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, en yaygın hastalıklardan olan migrenin Türkiye’de her 5 bayandan ve her 10 erkekten birinde görüldüğünü belirtti.

Migrenin Türkiye’de ve dünyada şahısların ömür kalitesini bozarak mağduriyet oluşturan birinci 10 hastalık ortasında yer aldığını vurgulayan Velioğlu, Türkiye’de çocuk ve ergenlerin 10’da birinde, gençlerin 5’te birinde migrene bağlı baş ağrısı sorunu bulunduğunun altını çizdi.

Migrenin ortaya çıkış nedenleri ve tetikleyici etkenlere ait bilgi aktaran Velioğlu, yaz aylarında migrenin tetikleyici tesirlerinden korunmak için de şapka takmak, güneş gözlüğü kullanmak ve güneş zirvedeyken yürüyüş yapmamak gerektiğine dikkati çekti.

Velioğlu, meskende antrenman yapmanın, bol su içmenin, kahve ölçüsünü azaltmanın ve günlük sistemi mümkün olduğunca muhafazanın da önerdikleri formüllerden olduğunu tabir etti.

“Migren geçmese de kaliteli bir ömür mümkün”

Migren ataklarının basamaklarını anlatan Velioğlu, şunları kaydetti:

“Migrenlilerin yüzde 70’e yakınında alerjik üst teneffüs yolu sorunları görülebilir. Bu bazen sinüzite de yol açabilir. Lakin bu iki sorun baş ağrısı konusunda uzman bir doktor tarafından çarçabuk ayırt edilebilir. Migren atakları gerilimle tetiklenir lakin bu, özünde ruhsal diye tanımlanan bir ağrı tipi değildir. Beyin tümörleri neyse ki baş ağrılarının seyrek nedenleri ortasındadır. Migren hastalarında muayene, kan analizleri ve beyin görüntüleme çalışmaları sıklıkla olağandır. Hekim teşhis için değil, öbür nedenleri dışlamak için bazen ek incelemeler isteyebilir. Migren teşhisi koyarken hekiminiz 296 farklı baş ağrısı çeşidi ortasında karar vermek zorundadır, hürmet duymalıyız.”

Velioğlu, tedavi tekniklerini de sıralayarak, “Migren aşısı diye bilinen yeni ilaç kümesi, dirençli migren hastaları başta olmak üzere kıymetli bir tedavi seçeneğidir. Tüm dünyada kullanan binlerce hastadan umut verici sonuçlar gelse de bu bir defa yapılacak bir uygulama değildir ve kesin kür vaadi içermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Velioğlu, migrende bilimsel ölçütler bazında sülük, hacamat, homeopati, proloterapi, fitoterapi üzere uygulamaların ispat edilmiş hiçbir katkısı olmadığını belirtti.

Ağrı kesicileri sık ve uygun olmayan biçimde tüketmenin ziyanlı olduğuna dikkati çeken Velioğlu, “Aynı halde migreni tedavi etmeden ağrıya dayanmaya çalışmak şahısların hayat kalitesini bozduğu üzere beyinlerinde de kalıcı kimyasal değişimlere yol açabilir. Migren kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Migren farkındalığı çok değerli. Migren geçmese de kaliteli bir ömür mümkün.” tabirlerini kullandı.

AA / Tuğba Yardımcı – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ